GUS w badaniu podał, iż w 2010 r. z ogólnej puli zasobów mieszkaniowych ponad 67% lokali mieszkalnych zlokalizowanych było na terenach miast. W pięciu największych miastach tj.: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu skupionych było 22,2% mieszkań spośród wszystkich zasobów miejskich. To oznacza wzrost o 0,1 pkt. % niż przed rokiem. W ubiegłym roku największy wzrost liczby mieszkań odnotowano w województwie mazowieckim (o 1,3% w stosunku do 2009 r.). Natomiast najmniejszy przyrost liczby mieszkań odnotowano w województwach świętokrzyskim, opolskim i śląskim.

Jak wynika z danych przedstawionych przez GUS w 2010 roku warunki mieszkaniowe w Polsce uległy nieznacznej poprawie w porównaniu do poprzednich lat, co znajduje odzwierciedlenie w wartościach wskaźników ilustrujących przeciętną: liczbę izb w mieszkaniu, liczbę osób przypadającą na mieszkanie i na izbę oraz powierzchnię użytkową mieszkania. W miastach mieszkania o największej przeciętnej liczbie izb obserwowano w województwie podkarpackim i podlaskim, a najmniejsze w łódzkim i mazowieckim. Najwięcej izb miały przeciętnie mieszkania wiejskie w województwie opolskim, a najmniej w województwach lubuskim i świętokrzyskim. Największe różnice w wielkości mieszkań pomiędzy miastem a wsią wsi zaobserwowano w województwach śląskim, opolskim i małopolskim, najmniejsze – w województwie warmińsko- mazurskim. Natomiast największe mieszkania znajdowały się w województwach: podkarpackim, wielkopolskim i opolskim, a najmniejsze w województwach: łódzkim i warmińsko-mazurskim. Z badania GUS wynika, iż mieszkania wiejskie były bardziej zaludnione od mieszkań miejskich. Najwięcej osób na 1 mieszkanie przypadało w województwach: podkarpackim i wielkopolskim, najmniej natomiast w województwach centralnych: w łódzkim i w mazowieckim.

Z danych GUS wynika, iż w 2010 r. wypłacono ponad 5 mln dodatków mieszkaniowych. W porównaniu z rokiem poprzednim nastąpił niewielki ich wzrost, tj. o 1,6%. Największy odsetek mieszkań, w których wypłacono dodatki użytkownikom lokali występował w województwach: mazowieckim, podkarpackim i zachodniopomorskim, najmniejszy zaś w małopolskim, mazowieckim i świętokrzyskim. Najmniej gruntów przeznaczono pod budownictwo TBS, komunalne i spółdzielcze, najwięcej pod budownictwo prywatne. W odniesieniu do gruntów znajdujących się w zasobach gmin z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe najwięcej gruntów przekazano na ten cel w województwach: kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim, najmniej zaś w lubuskim, warmińsko-mazurskim i śląskim.

Źródło: stat.gov.pl