GUS w badaniu podał, iż w układzie przestrzennym największe zagęszczenie sieci wodociągowej występuje na terenach województwa śląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i małopolskiego. Najmniejsze na terenach województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Sieć na terenach wiejskich stanowi prawie 78% całkowitej długości sieci w Polsce. W 2010 roku na wsi przybyło ponad 5 tys. km nowej sieci. Największym przyrostem sieci w km na terenach wiejskich charakteryzują się województwa: mazowieckie, zachodniopomorskie, lubelskie i warmińsko-mazurskie. W województwie opolskim i kujawsko-pomorskim przyrost kształtował się poniżej 172 km w ciągu roku. W 2010 r. długość sieci kanalizacyjnej wyniosła prawie 108 tys. km i zwiększyła się w stosunku do roku poprzedniego o ponad 7% (tj. w przybliżeniu o 7 tys. km). W układzie przestrzennym największe zagęszczenie sieci występuje w województwie śląskim, podkarpackim, małopolskim oraz pomorskim.

W 2010 r. długość sieci gazowej wynosiła blisko 133 tys. km. Największe jej zagęszczenie występuje na terenach województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Największym przyrostem sieci gazowej rozdzielczej w 2010 roku w stosunku do roku poprzedniego charakteryzuje się województwo mazowieckie (prawie 290 km). Natomiast w warmińsko-mazurskim, opolskim, zachodniopomorskim i podlaskim przyrost ten kształtował się poniżej 50 km. Najwyższe zużycie gazu z sieci przez gospodarstwa domowe w przeliczeniu na 1 odbiorcę, odnotowano w województwie wielkopolskim, najniższe w województwie łódzkim.

Z badania przeprowadzonego przez GUS wynika, iż w układzie wojewódzkim największe zagęszczenie sieci cieplnej występuje na terenach województwa śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego oraz pomorskiego. Natomiast w pozostałych województwach zagęszczenie sieci cieplnej w 2010 r. kształtowało się poniżej 9 km na 100 km2.

W 2010 roku w Polsce zebranych zostało 10 044,2 tys. ton odpadów komunalnych, co oznacza, iż w porównaniu z 2009 rokiem nastąpił spadek o 0,1% - wynika z analizy GUS. Podobną zmianę zaobserwowano w ilości odpadów wytworzonych - w 2010 roku było to 12 038,4 tys. ton, podczas gdy w roku poprzednim 12 052,5 tys. ton. Najwięcej odpadów komunalnych zebrano w województwie mazowieckim, śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim, natomiast najmniej w województwie świętokrzyskim, podlaskim, opolskim, lubuskim i warmińsko- -mazurskim. Z badania GUS wynika, iż w roku 2010 na 1 mieszkańca Polski przypadało około 315 kg wytworzonych odpadów komunalnych, natomiast ilość zebranych odpadów komunalnych przypadająca na 1 mieszkańca kształtowała się na poziomie ok. 263 kg.

Źródło: www.stat.gov.pl