Zgodnie z art. 6r ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.) - dalej u.u.c.p.g., z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Czy gmina może finansowo wspierać, dotować system, czy musi się on w całości zbilansować?

Zaznaczyć należy, że gmina dotychczas intensywnie wspierała i dofinansowywała selektywną zbiórkę odpadów ponieważ posiada znaczne środki z tytułu opłat środowiskowych. Przełożenie całości kosztów działającego systemu na właścicieli nieruchomości wiązać się może z bardzo wysoką opłatą, bądź ograniczeniem działających rozwiązań.


Odpowiedź:

Koszty gospodarowania odpadami komunalnymi powinny zostać pokryte z opłaty pobieranej od właścicieli nieruchomości. Przepisy u.u.c.p.g. wprawdzie nie przewidują możliwości dotowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi przez gminę, ale równocześnie nie zabraniają gminie dotowania systemu, jeśli ma na to środki.


Uzasadnienie:

Akt u.u.c.p.g., w art. 6r ust. 2 wyraźnie stanowi, na jakie działania jest przeznaczona opłata z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi przez gminę przejmującą obowiązki właścicieli nieruchomości. Z przepisu tego wynika, że żadne inne koszty nie mogą pokrywane z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z art. 400a ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) – dalej p.o.ś. wynika, że ze środków pochodzących z opłat środowiskowych można dotować przedsięwzięcia związane z gospodarką odpadami. Oznacza to, że gmina może (jeśli dotychczas to czyniła) przeznaczać środki na dotowanie systemu. W opłacie mieszczą się koszty związane m.in. z obsługą administracyjną nowego systemu. Mając "wolne" środki, gmina może przeznaczyć je na ten cel, zmniejszając opłatę pobieraną od właścicieli. Jednakże gmina musi najpierw naliczyć opłatę, uwzględniając wszystkie koszty, o których mowa w art. 6r ust. 2 u.u.c.p.g., a następnie rada gminy może podjąć uchwałę o przeznaczeniu środków z opłat i kar na dofinansowanie systemu, co w konsekwencji obniży opłatę za gospodarowanie odpadami. Taka uchwała będzie musiała być podejmowana "cyklicznie", w zależności od posiadanych środków.