We wrześniu 2012 roku wpłynął do Sejmu obywatelski projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 848), pod którym podpisało się prawie 300 tysięcy mieszkańców. Zawarte w nim rozwiązania systemowe miały zwiększyć dochody JST i wprowadzić subwencję ekologiczną dla gmin. Projekt ten nie został do dziś pozytywnie rozpatrzony przez Sejm, a rząd zaopiniował go negatywnie ze względu na brak środków w budżecie państwa na ten cel.


W kwietniu 2013 r. pojawiła się kolejna propozycja ustanowienia subwencji środowiskowej dla gmin, tym razem zgłoszona w projekcie złożonym przez PSL (druk 1192)., który również został negatywnie zaopiniowany przez rząd.

Związek Gmin Wiejskich RP ma do propozycji PSL kilka uwag. Nie zgadza się m.in. z wyłączeniem Parków Krajobrazowych z terenów, dla których ustanowiona byłaby subwencja środowiskowa. Uważa też, że nie powinien obowiązywać limit powierzchni dla wprowadzenia subwencji środowiskowej dla gmin (PSL proponuje subwencję gminom posiadającym ponad 50% terenu objętego obszarami prawnie chronionymi) oraz postuluje utrzymanie dotychczasowej proporcji między kwotą subwencji dla terenów parków narodowych, a kwotą dla innych terenów chronionych.