Czy gmina A może skomunalizować (art. 5 ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych) nieruchomość drogową, położoną na terenie gminy B (sąsiedniej) jeżeli nieruchomość - droga jest ściśle związana z realizacją zadań gminy A?


Przedmiotowa droga stanowi łącznik drogi krajowej ze wsią położoną w gminie A i przebiega przez las (Lasy Państwowe).

Odpowiedź

Na gminę A mogło przejść z mocy prawa w dniu 27 maja 1990 r. prawo własności nieruchomości położonej na obszarze gminy B, o ile w powołanej dacie do gminy A należały określone składniki mienia ogólnonarodowego zlokalizowane na obszarze gminy B.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 z późn. zm.) – dalej u.p.w.s.t. mienie ogólnonarodowe (państwowe) należące do: rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego, przedsiębiorstw państwowych, dla których powołane wyżej organy pełniły funkcję organów założycielskich, zakładów i innych jednostek organizacyjnych podporządkowanych powołanym organom określonym stało się w dniu wejścia w życie ustawy z mocy prawa mieniem właściwych gmin.


Za wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lutego 2012 r., w sprawie I SA/Wa 2468/11 zauważyć należy, iż "użyty w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych zwrot normatywny "gmina właściwa" oznacza gminę, do której w dniu wejścia w życie wskazanej ustawy należały określone składniki mienia ogólnonarodowego (państwowego), a nie gminę miejsca położenia nieruchomości."@page_break@


Wypada również powołać wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lutego 2012 r., w sprawie I SA/Wa 2234/11, iż "wydawane na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych decyzje administracyjne mają charakter deklaratoryjny, gdyż potwierdzają one jedynie zaistniały ex lege skutek prawny w postaci przejścia z dniem 27 maja 1990 r. własności mienia ze Skarbu Państwa na właściwą jednostkę samorządu terytorialnego.


Skutek ten następuje bez względu na późniejsze zdarzenia prawne. Zasady tej nie podważa to, że nabycie prawa stwierdza się w drodze decyzji administracyjnej, która jest niezbędna wyłącznie dla potwierdzenia prawa nabytego już z mocy ustawy. Istotą tej decyzji jest potwierdzenie, że konkretny podmiot nabył określone prawo z dniem wskazanym w przepisie art. 5 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy, a więc odnosi się do ówczesnego stanu prawnego nieruchomości i nie rozstrzyga o stanie prawnym powstałym na skutek zdarzeń późniejszych, które mogły nastąpić po dniu wejścia w życie wskazanej wyżej ustawy."


Odmienną od uregulowanej w przepisie art. 5 ust. 1 u.p.w.s.t., jest sytuacja, o której stanowi ust. 4 tego przepisu stanowiący, iż gminie, na jej wniosek, może być także przekazane mienie ogólnonarodowe (państwowe) inne niż wymienione w ust. 1-3, jeżeli jest ono związane z realizacją jej zadań.

Uwagi

Nie zostało wskazane, czy pod pojęciem nieruchomości drogowej Pytający miał na myśli drogę publiczną kategorii gminnej, czy też nieruchomość - drogę wewnętrzną.