Związek Gmin Lubuskich chce zmian w prawie dotyczącym spadków dziedziczonych przez gminy. Zdaniem samorządowców prawo jest dla gmin niekorzystne, ponieważ nie mogą odrzucić spadku i odpowiadają za długi spadkowe całym swoim majątkiem.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym jeżeli nie ma małżonka lub krewnych, którzy są powołani do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Tak dzieje się również wtedy, gdy rodzina odrzuci spadek. Gmina natomiast nie może odrzucić spadku i przyjmuje go z dobrodziejstwem inwentarza.

W piśmie do przedstawicieli rządu i parlamentu stowarzyszenie podkreśla, że ograniczenie odpowiedzialności gmin do czystej masy spadkowej „nie sprawdza się w praktyce”. Podkreśla, że najczęściej w masie spadkowej znajdują się nieruchomości, na których ciąży hipoteka.

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Jak czytamy w stanowisku zrzeszenia, wtedy „w żadnym przetargu nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką, gdyż aby taką nieruchomość zbyć, należy w pierwszej kolejności spłacić hipotekę”. Są to najczęściej hipoteki banków, które składają najpierw wnioski egzekucyjne o egzekucję z rachunku gminy, zamiast prowadzić egzekucję z obciążonej nieruchomości. Przy czym koszty egzekucji ponosi gmina.

Samorządowcy są zdania, że obecny status prawny generuje nieuzasadnione koszty dla budżetów gmin, postuluje więc ograniczenie odpowiedzialności gminy wyłącznie do przedmiotów odziedziczonych w spadku, a nie całym majątkiem gminy.

Zdaniem zrzeszenia spowoduje to ochronę majątku gmin przed nieuzasadnionymi kosztami oraz mobilizację wierzycieli do sprawnej windykacji należności, zanim dojdzie do dziedziczenia długów.

W obecnym stanie prawnym spadek nabywa gmina, w której zamieszkiwał spadkodawca, co jest kłopotliwe w przypadku dziedziczenia nieruchomości położonych znacznej odległości od gminy dziedziczącej. W stanowisku zwrócono więc uwagę na zasadność zapisu, aby spadek nabywała gmina z miejsca położenia nieruchomości, co znacznie ułatwiłoby zabezpieczenie nieruchomości, ustalenie ich stanu faktycznego i przeprowadzenie procedury sprzedaży.