Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.






Z inicjatywy grupy radnych, gmina postanowiła wznieść pomnik na cokole innego istniejącego już pomnika.

Wojewoda zaskarżył uchwałę do WSA. W ocenie organu uchwała była niezgodna z prawem, dotyczyła bowiem pomnika niebędącego mieniem komunalnym.

Rada wyjaśniła, iż miała świadomość, iż przedmiotowa uchwała dotyczy cudzej własności ale uznała, iż jest to jedynie uchwała intencyjna.

WSA przyznał rację wojewodzie.

Sąd zwrócił uwagę, iż rada miasta nie występowała o zgodę na postawienie pomnika na działce, ani też nie występowała do zarządzającego nieruchomością o opinię w sprawie jego wzniesienia na bazie istniejącego cokołu.

WSA podkreślił, iż istniejący pomnik nie był mieniem komunalnym. Znajdował się on na terenie koszar i został wzniesiony w 1984 r., a jego fundatorami byli między innymi emeryci. Zatem uprawnienie do wzniesienia pomnika nie mogło być uzasadnione realizowaniem przez gminę swych uprawnień – wyjaśnił sąd.

WSA przypomniał, iż własność gminy, podobnie jak i własność innych podmiotów, podlega ochronie wynikającej z Konstytucji RP i może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim to nie narusza istoty prawa własności.

Wzniesienie pomnika na cokole istniejącego obecnie pomnika, nie stanowiącego własności gminy i fundowanego przez inny niż gmina podmiot nie znajduje uzasadnienia w art. 18 ust 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym w związku z art. 7 i art. 64 Konstytucji RP – uznał WSA.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 7 sierpnia 2014 r., sygn. akt IV SA/Gl 1121/13, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.