Czy jest możliwa sytuacja, w której gmina byłaby zobowiązana do zapewnienia lokalu?
Jakie musiałyby być spełnione warunki, aby była to gmina, a nie ANR?

Odpowiedź


Jeżeli w zaistniałym przypadku najemca w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie ustawy (u.o.p.l. weszła w życie z dniem 10 lipca 2001 r.) opłacałby czynsz regulowany wówczas obowiązek dostarczenia mu lokalu zamiennego będzie spoczywał na właściwej gminie, a co za tym idzie wszelkie opóźnienia wykonania nakazu opróżnienia lokalu będą obciążały ten podmiot. W innym wypadku powyższy obowiązek spoczywał będzie na właścicielu budynku, tj. Skarbie Państwa- Agencji Nieruchomości Rolnych.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 68 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. w razie stwierdzenia potrzeby opróżnienia w całości lub w części budynku przeznaczonego na pobyt ludzi, bezpośrednio grożącego zawaleniem, właściwy organ jest obowiązany nakazać, w drodze decyzji, na podstawie protokołu oględzin, właścicielowi lub zarządcy obiektu budowlanego opróżnienie bądź wyłączenie w określonym terminie całości lub części budynku z użytkowania. Adresatami obowiązków zawartych w ww. przepisie są wyłącznie właściciele lub zarządcy obiektów budowlanych, a treścią obowiązków - opróżnienie bądź wyłączenie w określonym terminie całości lub części budynku z użytkowania oraz zapewnienie lokali zamiennych lub mieszkań zastępczych. Jak wynika z art. 11 ust. 9 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowych zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 z późn. zm.) – dalej u.o.p.l., w przypadku opróżnienia lokalu w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku lokatorowi przysługuje prawo do lokalu zamiennego.

Obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki spoczywa na właścicielu budynku z zastrzeżeniem art. 32 u.o.p.l., który stanowi, iż w razie wypowiedzenia najmu w sytuacji konieczności opróżnienia lokalu w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, w przypadku najemcy opłacającemu w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie ustawy czynsz regulowany, obowiązek zapewnienia temu najemcy lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki spoczywa, do dnia 31 grudnia 2015 r., na właściwej gminie. Realizację powyższego obowiązku zapewnia art. 68 pkt 2 pr. bud., który nakazuje doręczać decyzje o wyłączeniu budynku z użytkowania podmiotowi zobowiązanemu innemu niż właściciel. O ile więc egzekwowany obowiązek wyłączenia budynku z użytkowania obciąża właściciela, o tyle zobowiązanym do zapewnienia lokali zamiennych będzie w takim przypadku inny podmiot, tj. gmina – por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2010 r., VII SA/Wa 2145/09, LEX nr 760082.

Tak więc, jeżeli w zaistniałym przypadku najemca w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie ustawy (u.o.p.l. weszła w życie z dniem 10 lipca 2001 r.) opłacałby czynsz regulowany wówczas obowiązek dostarczenia mu lokalu zamiennego będzie spoczywał na właściwej gminie, a co za tym idzie wszelkie opóźnienia wykonania nakazu opróżnienia lokalu będą obciążały ten podmiot – por. wyrok NSA z dnia 5 listopada 2000 r., II SA/Gd 1685/98, LEX nr 654936.W innym wypadku powyższy obowiązek spoczywał będzie na właścicielu budynku, tj. Skarbie Państwa- Agencji Nieruchomości Rolnych.