Obowiązujące od początku roku prawo wskazuje jak ustalić krąg zainteresowanych. Pierwsza grupa uprawnionych to pierwotni właściciele bądź ich następcy prawni, którzy złożą wniosek o ustalenie nieruchomości stanowiących wspólnotę i uprawnionych do udziału we wspólnocie nie później niż do dnia 31 grudnia 2016 r. Brak takiego wniosku sprawi, że uznane staną się osoby fizyczne bądź prawne, które posiadają gospodarstwa rolne i nieprzerwanie przez okres od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. faktycznie korzystają ze wspólnoty gruntowej. Ostatnia grupa uprawnionych uwarunkowana jest rodzajem faktycznie użytkowanych gruntów tj. lasy, grunty leśne albo nieużytki przeznaczone do zalesienia oraz miejscem zamieszkania bądź prowadzenia gospodarstwa znajdującego się na obszarze wspólnoty gruntowej.

Zgodnie z art. 8g ustawy z 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 1276, dalej: u.z.w.g.), gdy nie będzie możliwości ustalenia uprawnionych ww. sposób, starosta podejmie decyzję o nieustaleniu wykazu uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej. W następstwie tej decyzji gmina może kupić nieruchomość pod warunkiem realizacji celów związanych z zadaniami własnymi jednostki. Jeśli wójt nie złoży wniosku o nieodpłatne nabycie, ziemie należące do wspólnoty gruntowej przejdą na własność Skarbu Państwa.

Przełom wprowadza art. 30a u.z.w.g. na podstawie, którego można dokonać przekształcenia we współwłasność ułamkową. Podjęta jednomyślnie przez uprawnionych uchwała określi, w jakiej wysokości i komu przysługuje udział. Na jej podstawie ureguluje się stan w ewidencji gruntów oraz założy księgę wieczystą, co wpłynie na pobór podatków lokalnych oraz odblokuje obrót tymi nieruchomościami.

Dowiedz się więcej z książki
Meritum Nieruchomości. Zagadnienia prawne i zarząd
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł