W wyniku nowelizacji, z grudnia 2009 r., w Ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego pojawiły się przepisy, zgodnie z którymi wyborcy niepełnosprawni mogą głosować do Parlamentu Europejskiego za pośrednictwem pełnomocnika. Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy, wniesiony do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) gminy, w której wyborca jest wpisany do stałego rejestru wyborców, najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów. Nowe rozporządzenie reguluje tryb postępowania w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania, wzory wniosków o sporządzenie pełnomocnictwa, zgody na jego przyjęcie oraz wzór i sposób prowadzenia i aktualizacji wykazu sporządzonych pełnomocnictw.
Rozporządzenie wejdzie w życie 24 sierpnia 2010 r.
Przydatne materiały:
Rozporządzenie z dnia 20 lipca 2010 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego (Dz. U. Nr 142, poz. 959)
Ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. Ordynacja wyborczea do Parlamentu Europejskiego (Dz.. U. Nr 25, poz. 219 ze zm.)
Głosowanie przez pełnomocnika w wyborach do Parlamentu Europejskiego
9 sierpnia opublikowane zostało rozporządzenie z dnia 20 lipca 2010 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego (Dz. U. Nr 142, poz. 959).