Jeśli więc mamy trudności ze zlokalizowaniem grobu na cmentarzu przy ul. Witomińskiej, Spokojnej lub w Kosakowie, wystarczy wejść na stronę internetową: www.zck.pl . Następnie należy uruchomić aplikację Grobonet i wpisać w wyszukiwarkę imię i nazwisko osoby, której grób chcemy odnaleźć. Na stronie ukaże się zdjęcie grobu, a także jego szczegółowa lokalizacja wraz z mapką. Od razu można zapalić bliskiej osobie wirtualny znicz, którego światełko nie zgaśnie przez siedem dni.

Prace nad tym udogodnieniem trwały kilka lat. Przez ten czas budowano bazę danych, na którą składa się dziś ponad 50 tysięcy nazwisk, a także stworzono szczegółowe cyfrowe mapy.

Nie jest to jedyne udogodnienie na gdyńskich cmentarzach, dzięki którym zresztą gdyński Zarządu Cmentarzy Komunalnych uznany jest za najbardziej innowacyjny w kraju. Na gdyńskich cmentarzach komunalnych od kilku już lat znajdują się np. ogólnodostępne stanowiska ze sprzętem do utrzymania grobów (grabki, łopatki, konewki).

Na cmentarzu w Kosakowie urządzono tzw. kwaterę amerykańską. Od tradycyjnej różni się tym, że nagrobki nie posiadają poziomych płyt. W dodatku kwatera nie wymaga stałej pielęgnacji. Cała powierzchnia pokryta jest trawnikiem, pielęgnowanym przez zarządcę cmentarza.