Jak rozwiązać umowę o pracę, w związku z brakiem możliwości zatrudnienia nauczyciela kontraktowego w pełnym wymiarze czasu pracy w roku szkolnym 2012/13?

Czy można zaproponować nauczycielowi porozumienie stron, jednocześnie zmniejszając wymiar etatu i wynagrodzenie?

Czy w przypadku przyjęcia przez nauczyciela nowych warunków, na mocy porozumienia stron, można będzie zatrudnić tego nauczyciela na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze?

Nauczycielka, której dotyczy problem, przebywała na zwolnieniu lekarskim, w związku z ciążą, wykorzystała urlopy macierzyński, obecnie korzysta z urlopu wypoczynkowego, do 30 maja 2012 r. Zatrudniona jest na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy.

Odpowiedź


W przypadku wskazanym w pytaniu nie ma możliwości zawarcia porozumienia stron. Dyrektor szkoły powinien najpierw rozwiązać z nauczycielem umowę o pracę, a następnie, z początkiem nowego roku szkolnego, nawiązać nową umowę o pracę

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) - dalej k.n., dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny.

W sytuacji wskazanej w pytaniu nie ma więc możliwości zawarcia porozumienia zmieniającego umowę o pracę. Jeżeli, jak wynika z pytania, istnieje możliwość zatrudnienia nauczycielki, ale w niepełnym wymiarze etatu, to w takim wypadku należy, zgodnie z cyt. wyżej art. 20 ust. 1 pkt 2 k.n., najpierw rozwiązać z nauczycielką umowę o pracę z przyczyny wskazanej powyżej, w przepisie, a następnie zaproponować jej zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin. W razie zgody, z nauczycielką, od nowego roku szkolnego można będzie zawrzeć nową umowę na zmniejszony wymiar etatowy.

Pamiętać też należy, że rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1. k.n. następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Jednakże warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego (art. 20 ust. 3-4 k.n.).