Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, realizowany przez Gdańsk i ZHP, związany jest z kandydaturą Gdańska i ZHP do Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.

Dokument ustanawiający Partnerstwo na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej podpisali w środę przedstawiciele 21 instytucji i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej, m.in. Urząd Morski w Gdyni, Uniwersytet Gdański, Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, Fundacja Eko Wyspa, Gdańska Organizacja Turystyczna, Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów" i Grupa Badawcza Ptaków Wodnych "Kuling".

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak podczas spotkania zaznaczył, że "przy okazji wielkich projektów i inwestycji infrastrukturalnych, równolegle realizowane są projekty miękkie, integrujące gdańszczan i mieszkańców dzielnicy" i ocenił, że jest to "ogromna szansa na odmianę Wyspy Sobieszewskiej". "Rozpoczęliśmy proces, którego nie da się zatrzymać” – podkreślił.

Phm. Marta Bednarska, szefowa Grupy komunikacji i promocji projektu Jamboree 2023 poinformowała PAP, że celem utworzenia Partnerstwa jest przygotowanie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej na planowany zlot harcerski z okazji 100-lecia ZHP w 2018 i Światowe Jamboree Skautowe w 2023 r.

Wyjaśniła, że chodzi o to, aby planowane wydarzenia "nie były w oderwaniu od tego, co dzieje się na Wyspie”. "Powstał program, którego celem jest rozwój i promocja inicjatyw turystycznych, kulturalnych, edukacyjnych, które już odbywają się na Wyspie" - tłumaczyła.

6 sierpnia podczas Konferencji Skautowej w Baku zapadnie decyzja czy Światowe Jamboree 2023 r. odbędzie się w Gdańsku, czy w Saemangeum w Korei Płd. Bednarska zapewniła, że Program będzie realizowany przez dwa lata, niezależnie od ostatecznej decyzji. Wyspa Latawców z międzynarodowymi zawodami w kitesurfingu, Ptasia Republika z instytutem edukacyjno-badawczym, ścieżki rowerowe z przystankami pozwalającymi poznać Wyspę Sobieszewską czy działania artystyczne angażujące mieszkańców - takie atrakcje proponują dla Wyspy laureaci konkursu "Pomysł na Wyspę", których ogłoszono po podpisaniu Partnerstwa. Na konkurs wpłynęły 24 projekty.

"Najważniejsze jest to, że jako lokalna społeczność poświęciliśmy czas na przyjrzenie się Wyspie, to są bliskie nam, mieszkańcom pomysły podkreślające florę, faunę, potencjał turystyczny i kulturalny tego miejsca" – oceniła Mieczysława Cierpioł ze Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

Koordynator Programu Społecznego, Beata Matyjaszczyk powiedziała PAP, że "Partnerstwo jest otwarte, więc kolejne instytucje, osoby, podmioty, które będą chciały wspólnie tworzyć program dla Wyspy Sobieszewskiej – są zapraszane i mile widziane". Program jest już realizowany, niedługo ma być ogłoszony np. konkurs na najładniejszą posesję na Wyspie Spichrzów.

Wyspa Sobieszewska administracyjnie należy do Gdańska, jest położona ok. 18 km od centrum miasta. Mieszka tam ok. 3,6 tys. osób.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. Bierze w nim udział ok. 40 tys. osób. Światowe Jamboree to dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego z udziałem młodych ludzi z ponad 160 krajów. Odbywa się od 1920 r. co cztery lata w innym miejscu na świecie. (PAP)