Podatnik posiada nieruchomość o powierzchni 0,4 ha. Na przedmiotowej nieruchomości znajduje się budynek z dwoma wydzielonymi lokalami mieszkalnymi oraz wolnostojący budynek z wydzielonymi dwoma garażami. Wszystko wpisane jest na jedną księgę wieczystą. Podatnik powołuje się na uchwałę siedmiu sędziów NSA z dnia 27 lutego 2012 r., II FPS 4/11 i uważa, że skoro garaże znajdują się na jednej księdze wieczystej z budynkiem mieszkalnym to powinni płacić za garaże wg stawki dla budynku mieszkalnego.

Czy podatnicy powinni płacić podatek od nieruchomości od garaży jako budynków wolnostojących wg stawki jak dla budynków pozostałych czy jak za garaż w budynku mieszkalnym?

Odpowiedź

Jeżeli garaże są częścią budynku mieszkalnego to moim zdaniem winny być opodatkowane według stawki właściwej dla nieruchomości mieszkalnych. W przypadku gdyby garaże stanowiły odrębny budynek, wzniesiony na podstawie odrębnego pozwolenia i będące przedmiotem odrębnej własności (odrębna księga), należałoby zastosować stawkę przewidzianą dla nieruchomości pozostałych.

Uzasadnienie

Z treści pytania wnioskuję, że garaże znajdujące się przy budynku mieszkalnym stanowią jego część - a dokładniej nie stanowią odrębnego przedmiotu własności (jedna księga wieczysta). Za "wspólną" klasyfikacją budynku mieszkalnego i garaży przemawiać może również to, że na budowę nie było wydane odrębne pozwolenie (jeżeli tak było).

W przypadku, gdy istotnie tak jest, że garaże nie stanowią odrębnego przedmiotu własności, adekwatnym jest odwołanie się do uchwały siedmiu sędziów NSA z dnia 27 lutego 2012 r., II FPS 4/11 i przy wsparciu argumentów w nim podnoszonych, zastosowanie przy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości garaży stawki właściwej dla budynków mieszkalnych.

Uwagi

Jeżeli nawet w grę wchodzą dwa budynki, ale będące jednym przedmiotem własności (wspólne pozwolenie, księga itp.) to moim zdaniem właściwa jest stawka przewidziana dla nieruchomości mieszkalnych.