Z interpelacją w tej sprawie do MSWiA wystąpiła grupa posłów. Wskazała, że w wielu sołectwach fundusz sołecki często jest wykorzystywany na działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, w tym bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przez wiele miejscowości przebiegają nie tylko drogi gminne, ale także powiatowe czy wojewódzkie, na których ruch jest bardzo intensywny i przez to stwarza zagrożenie dla lokalnej społeczności.

- Mieszkańcy, mając do swojej dyspozycji fundusz sołecki, skłonni są wykorzystać go na inwestycje służące poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego, niestety, jak informują samorządy, izby obrachunkowe interpretują, że tereny inne niż gminne nie powinny być obszarem angażowania środków z funduszu sołeckiego – podnosili w interpelacji posłowie. Pytali resort, czy rozważa znowelizowanie ustawy o funduszu sołeckim, aby umożliwić realizację w ramach funduszu sołeckiego przedsięwzięć należących do zadań własnych powiatów i województw. Przeczytaj stanowisko RIO: Sołectwo nie może sfinansować wybrukowania zjazdów z drogi powiatowej

Sprawdź też w LEX: Kto powinien podpisać wniosek o zmianę funduszu sołeckiego? >

 

 

Zakaz zadań wskazany w ustawie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało, że nie prowadzi prac legislacyjnych, które mają umożliwić realizację w ramach funduszu sołeckiego przedsięwzięć należących do zadań własnych powiatów i województw.

Czytaj też w LEX: Wyodrębnianie w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki >

Resort wskazał, że przepisy ustawy o funduszu sołeckim nie zawierają enumeratywnego katalogu przedsięwzięć, które można sfinansować ze środków funduszu sołeckiego. Powyższa ustawa wskazuje jedynie, że środki pochodzące z funduszu można przeznaczyć wyłącznie na realizacje tych zadań gminy, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy oraz na pokrycie wydatków na działania zmierzające do usunięcia skutków klęski żywiołowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (art. 2 ust. 6 i 7 ustawy o funduszu sołeckim).

- W związku z powyższym, środki z funduszu sołeckiego mogą zostać przeznaczone na realizację każdego przedsięwzięcia wymienionego w art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz innych zadań własnych, o których mowa w przepisach odrębnych – podkreśla Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Czytaj więcej w LEX: Przedsięwzięcia, które mogą być realizowane w ramach funduszu sołeckiego >

MSWiA wskazało ponadto, że przepis art. 2 ust. 6 ustawy o funduszu sołeckim stanowi o przedsięwzięciach zgłoszonych we wniosku, natomiast art. 5 ust. 3 cytowanej ustawy wskazuje, że przedmiotowy wniosek powinien określać działania przewidziane do realizacji na obszarze sołectwa. Fundusz sołecki służy więc wykonywaniu konkretnych, ściśle określonych przedsięwzięć opisanych we wniosku sołectwa.

Resort w odpowiedzi na interpelacje nr 3716 wskazuje, że organem władnym do rozstrzygnięcia, czy dane przedsięwzięcie spełnia warunki ustawowe jest rada gminy, która wniosek niespełniający wymogów jest zobowiązana odrzucić. Każdorazowo konieczne jest rozstrzygnięcie, czy zakładane przedsięwzięcie mieści się w katalogu zadań własnych gminy i spełnia pozostałe ustawowe wymogi.

Czytaj też w LEX:

Nieprawidłowości w stosowaniu przepisów dotyczących funduszu sołeckiego >

Fundusz sołecki jako budżet obywatelski >

 

Nowość
Nowość

Bogdan Dolnicki, Radosław Mędrzycki

Sprawdź