Dzięki temu sołectwa pozyskają środki na finansowanie niewielkich, ale bardzo istotnych działań dla społeczności wiejskich. Środki funduszu przeznaczone mają być na realizację przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Z funduszu sołeckiego będą mogły być finansowane także działania służące likwidacji skutków klęsk żywiołowych.


Istotnym warunkiem przyznania środków będzie złożenie przez sołectwo wniosku do wójta. Dokument uchwalony przez zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców trzeba będzie złożyć wójtowi do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy. Chodzi oto, aby środki zostały zagwarantowane w budżecie gminy na ten rok, którego dotyczy wniosek.


Wójt w terminie 7 dni od dnia otrzymania odrzuci wniosek niespełniający warunków, informując jednocześnie o tym sołtysa. W takiej sytuacji sołtys będzie mógł w terminie 7 dni od dnia otrzymania tej informacji podtrzymać wniosek, kierując go do rady gminy za pośrednictwem wójta. W przypadku podtrzymania wniosku przez sołtysa, rada gminy rozpatrzy ten wniosek w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.


Fundusz sołecki nie będzie funduszem celowym w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych. Środki funduszu niewykorzystane w roku budżetowym będą wygasały z upływem roku.


Gminy będą mogły odzyskać część kwoty wydanej w ramach funduszu sołeckiego w formie dotacji celowej. W zależności od wysokości dochodów danej gminy budżet państwa zwróci od 10 do 30 proc., ale refundacja będzie dotyczyła wydatków poniesionych w roku poprzedzającym rok otrzymania zwrotu.


Jest jednak bardzo mało prawdopodobne, aby przepisy te weszły w życie już 1 kwietnia 2009 r.



Przydatne materiały:

Ustawa z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. Nr 52, poz. 420)