„Chcemy spotkać się z przedstawicielami samorządów oraz młodzieżą, by mówić o znaczeniu, jakie dla kształtowania przyszłych pokoleń, ma zachowanie pamięci o zbrodniach Holokaustu, a także fizycznych pozostałości niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Spotkania będą też doskonałą okazją do zaangażowania młodych ludzi w te wysiłki” – poinformował w piątek dyrektor Fundacji Jacek Kastelaniec.

We wrześniu przedstawiciele Fundacji odwiedzą cztery miasta: Kołobrzeg (Zachodniopomorskie), Wieluń (Łódzkie), Piłę (Wielkopolskie) i Chrzanów (Małopolskie). „Podczas wizyt chcemy pokazać, że w wysiłkach na rzecz Miejsca Pamięci istotne są nie tylko rządowe i państwowe deklaracje pomocy, ale także zaangażowanie samorządów oraz zwykłych obywateli. Znaczenie mają również drobne gesty, jak choćby podpisanie internetowej deklaracji wsparcia dla dzieła Fundacji” – wyjaśnił Kastelaniec.

Wybór Kołobrzegu jako pierwszego odwiedzanego miasta jest nieprzypadkowy i symboliczny. To tamtejsze władze powiatowe zdecydowały się – jako pierwsze w Polsce – wesprzeć finansowo Fundację.

„Jestem przekonany, że była to dobra decyzja. Samorządy powinny przyłączyć się do projektu ratowania byłego obozu, stając się tym samym mecenasami historii. (…) Jesteśmy winni upamiętnienia wszystkich ofiar, które zginęły w Auschwitz-Birkenau oraz tych, którzy to piekło przeżyli. (…) Z dumą wspieramy inicjatywę podjętą przez Fundację Auschwitz-Birkenau, tym samym czujemy się wyróżnieni, że jesteśmy jednym z czterech miast, które odwiedzi Fundacja” – powiedział starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski.

Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 roku. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie. Zrealizowane już wpłaty oraz deklaracje sięgnęły 99 mln euro. Do akcji przyłączyły się już 22 kraje oraz samorządy Paryża, Boulogne-Billancourt i powiat kołobrzeski.

Kwota zgromadzona na koncie Fundacji pozwala już na rozpoczęcie prac konserwatorskich. Priorytetem jest zabezpieczenie 45 baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

szf/ abe/