Odpowiedź

Pytanie zawiera zbyt ogólne informacje, aby sformułować jednoznaczną odpowiedź.

Istotne są dwie zasadnicze kwestie:

1. określenie, czy uczeń jest objęty kształceniem specjalnym i wymaga stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy;
2. ustalenie, czy szkoła, do której uczęszcza jest najbliższa miejsca zamieszkania ucznia.

W związku z tym, można rozpatrzyć prośbę o zwrot kosztów przejazdu ucznia oraz jego opiekuna i podjąć stosowną decyzję, uwzględniając konkretne argumenty - wśród nich te, które podane są w uzasadnieniu odpowiedzi - po uprzednim odniesieniu stanu faktycznego do treści wymienionych przepisów.

W razie wątpliwości, można zwrócić się do kuratora oświaty lub Ministerstwa Edukacji Narodowej - z prośbą o szczegółowe wyjaśnienie.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisami art. 17 ust. 3a ustawy o systemie oświaty , obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71b ustawy o systemie oświaty , bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum. Istotnym jest, aby była to szkoła najbliższa, niekoniecznie w tej samej gminie. Gmina zobowiązana jest do zwrotu kosztów przejazdu ucznia oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) i rodzicami, opiekunami lub opiekunami prawnymi ucznia, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice, opiekunowie lub opiekunowi prawni.

Ważnym jest, czy posiadane "orzeczenie o kształceniu specjalnym" jest dokumentem potwierdzającym - zgodnie z przepisem art. 71b ust. 1, że uczeń jest objętym kształceniem specjalnym i wymaga stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Kształcenie to może być prowadzone w formie nauki w szkołach ogólnodostępnych, szkołach lub oddziałach integracyjnych, szkołach lub oddziałach specjalnych i ośrodkach, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy o systemie oświaty .

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)