Na podstawie art. 140 Kodeksu wyborczego, komitety wyborcze są obowiązane prowadzić rejestry kredytów oraz wpłat o wartości przekraczającej łącznie od jednej osoby fizycznej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Należy wskazać tam imię i nazwisko oraz miejscowość zamieszkania takiej osoby.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 r. od 1 stycznia 2018 r. wynosi ono 2100 zł.

Informacje o kredytach i wpłatach

Komitety są obowiązane umieszczać rejestr na swojej stronie internetowej i uaktualniać w taki sposób, aby informacje o kredytach i wpłatach ujawniane były w terminie 7 dni od dnia udzielenia kredytu lub dokonania wpłaty.

Rejestry kredytów i wpłat powinny być umieszczone na stronach internetowych komitetów, co najmniej do dnia podania sprawozdania finansowego przez Państwową Komisję Wyborczą do publicznej wiadomości albo przedłożenia sprawozdania finansowego komisarzowi wyborczemu.

Czytaj też: Nie można odmówić podania kontaktu do burmistrza i kandydata w wyborach

Rozporządzenie w sprawie rejestru zaciągniętych kredytów oraz rejestru wpłat, prowadzonych przez komitety wyborcze określa:

  • wzór rejestru kredytów zaciągniętych przez komitet wyborczy zakres danych zawartych w rejestrach,
  • wzór rejestru wpłat o wartości przekraczającej łącznie od jednej osoby fizycznej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę ;
  • sposób prowadzenia rejestru kredytów oraz rejestru wpłat;
  • sposób przekazania organom wyborczym rejestru kredytów oraz rejestru wpłat.

 

Rejestry na stronach internetowych

Przepisy rozporządzenia zawierają w załączniku m.in. wzór rejestru wpłat w którym zawarto: datę wpisu; datę wpłaty; imię i nazwisko; miejscowość zamieszkania; kwotę wpłaty, łączną kwotę wpłat oraz dodatkowe informacje.

Rejestry kredytów i rejestry wpłat są dostępne na stronach internetowych komitetów wyborczych w sposób ciągły, a dane z ww. rejestrów komitety wyborcze przekazują właściwemu organowi wyborczemu w formie pliku PDF zapisanego na płycie CD lub DVD, w standardzie ISO 9660.

Możliwość pozyskiwania środków przez komitety wyborcze kończy się po wyborach, a wydatki nie mogą być dokonywane po złożeniu sprawozdania finansowego, które pełnomocnik finansowy przedkłada trzy miesiące od dnia wyborów.   

Czytaj też: W jaki sposób zgodnie z RODO należy chronić dane osobowe zawarte na listach poparcia dla kandydatów w wyborach samorządowych?