Nadesłane na konkurs dla dziennikarzy prasy lokalnej prace oceniło jury, w którym zasiadali: Ewa Barlik ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Agata Żelazowska-Cieśla z Gazety Wyborczej, Jan Szul, TVP Info i Przemysław Szubartowicz z I Programu Polskiego Radia.
Małgorzata Lichecka nagrodzona została za cykl artykułów pt. „Upadek domu Fleischera”

Wyróżnienie w konkursie otrzymały Marta Ringart-Orłowska z „Kuriera Gmin” za artykuł „Lata 1772-1997: Pechowy opat” oraz  Sylwia Wysocka z „Tygodnika Pałuki” za artykuł „Spadał na szkołę, wyprowadził, zginął w pustym polu”. Natomiast Telewizja TVP Info przyznała dodatkowe wyróżnienie w konkursie dla Elżbiety Skwarczyńskiej-Adryańskiej z „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej” za artykuł „Życie jak w kinie”
Specjalne wyróżnienie serwisu Samorząd Lex.pl otrzymał Grzegorz Skorupski z Gostynia, który zdaniem naszej redakcji potrafi na tyle ciekawie przedstawić swoją pasję, że zaraża nią wielu mieszkańców swojego miasta. Opowiadając w barwny i przystępny sposób o historii Gostynia, autor buduje wiedzę i świadomość społeczności lokalnej. Dodatkowo, nagrodzony artykuł jest częścią gry miejskiej, która promuje historię i najważniejsze atrakcje Gostynia.

Dzięki zaangażowaniu Grzegorza Skorupskiego gra cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców miasta.
Nagrody zostały wręczone w podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w poniedziałek 3 czerwca br.

Media lokalne mają szczególną misję: być jak najbliżej codziennych spraw, ważnych dla społeczności lokalnych - podkreślił w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości wręczenia nagród. "Wolność słowa realizowana w wymiarze mediów lokalnych ma swoje ogromne znaczenie dla kształtowania nie tylko przyzwyczajeń do wolności słowa, ale również partycypacji czytelników w wolności, która jest w naszym kraju" - mówił prezydent.

Jak przyznał, prasa lokalna ma swoje kłopoty, ale wyraził nadzieję, że ma również "ogromne źródło satysfakcji", jakim jest zdolność poruszania tematów, które w sposób autentyczny dotyczą społeczności lokalnych. "Media lokalne mają szczególną misję: być jak najbliżej codziennych spraw, spraw ważnych dla społeczności lokalnych" - zaznaczył Komorowski. (ks/pap)