Wniosek Komisji zostanie teraz omówiony przez Parlament Europejski i Radę. We wniosku określono, że po przyjęciu dyrektywy państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na włączenie tych przepisów do prawa krajowego.
Unijna strategia na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami na lata 2021–2030 zakłada, że w drugiej połowie 2023 r. powstanie europejska karta osoby z niepełnosprawnością, która będzie uznawana we wszystkich krajach Unii. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i nowa ulepszona wersja europejskiej karty parkingowej mają ułatwić tej grupie poruszanie się po krajach UE i zapewnić dostęp do udogodnień w ramach dobrowolnego systemu wzajemnego uznawania statusu osoby z niepełnosprawnością. Obecnie każdy kraj rządzi się swoimi prawami i nie ma wspólnego dokumentu europejskiego, który ułatwiałby osobom z niepełnosprawnością poruszanie się po krajach Unii. Na razie pilotażowo wdrożono ją w ośmiu europejskich krajach (Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Włochy, Malta, Rumunia i Słowenia). O pilotażu europejskiej europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością pisaliśmy w tekście: Na europejską kartę osoby z niepełnosprawnością trzeba jeszcze poczekać
Wspólny status w Europie
- Dziś umożliwiamy swobodny przepływ niepełnosprawnym obywatelom UE, zapewniając wzajemne uznawanie ich statusu niepełnosprawności w Europie. Ułatwi to włączenie i pełne uczestnictwo osób niepełnosprawnych w naszych społeczeństwach poprzez zapewnienie im łatwego dostępu do wsparcia przeznaczonego dla nich we wszystkich państwach członkowskich – powiedziała podczas konferencji prasowej Helena Dalli, europejska komisarz ds. równości.
Zobacz procedurę w LEX: Brząkowski Mateusz, Orzekanie o niepełnosprawności oraz jej stopniu >
Europejska karta niepełnosprawności będzie uznawanym dowodem niepełnosprawności w całej UE, zapewniającym równy dostęp do specjalnych warunków i preferencyjne traktowanie w usługach publicznych i prywatnych, w tym na przykład w transporcie, wydarzeniach kulturalnych, muzeach, ośrodkach rekreacyjnych i sportowych czy parkach rozrywki. Będzie ono wydawane przez właściwe organy krajowe i będzie stanowić uzupełnienie istniejących krajowych kart lub certyfikatów – informuje przedstawicielstwo UE w Polsce.
Czytaj w LEX: Brząkowski Mateusz, Orzecznictwo o niepełnosprawności - poradnik na przykładach >
Dodaje, że z kolei ulepszona obecna europejska karta parkingowa umożliwi osobom z niepełnosprawnością korzystanie z tych samych praw parkingowych, jakie przysługują w innym państwie członkowskim. Będzie miała wiążący wspólny format, który zastąpi krajowe karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych i będzie uznawana w całej UE.
Sprawdź w LEX: Czy miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej a dla osoby posiadającej kartę parkingową jest jednakowe? >