Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje, aby ePUAP wykorzystywany był jako narzędzie udostępniania informacji i usług obywatelom oraz przedsiębiorcom. Jak czytamy na stronach Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, za pośrednictwem ePUAP udostępniono by wszystkim uczestnikom życia publicznego narzędzia umożliwiające korzystanie z informacji gromadzonych w różnych rejestrach publicznych - danych geograficznych, prawnych, statystycznych czy transportowych. Te wartościowe dla gospodarki informacje sektora publicznego mogą być wykorzystywane w różnorodnych usługach komercyjnych (np. w samochodowych systemach nawigacyjnych, prognozowaniu pogody, usługach finansowych i ubezpieczeniowych).

Jak powiedział dr Mariusz Grajek, Zastępca Dyrektora Centrum Projektów Informatycznych MSWiA: - ePUAP to witryna sklepu, który dotychczas nie mógł zaoferować pełnego asortymentu produktów. Zmiany mają na celu zapewnienie regularnych dostaw danych i informacji oraz zagwarantowania im odpowiedniej ochrony. ePUAP zadba także o jakość procesów zachodzących w administracji przez narzucenie reguł postępowania efektywnego i zgodnego z prawem”.

Szczegółowe informacje dotyczące planów rozwoju ePUAP oraz przygotowanych dla niego zadań zawarto w dokumencie Wizja rozwoju ePUAP przygotowanym przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA.

Możliwość korzystania z ePUAP za pomocą Profilu Zaufanego dostępna jest od 9 czerwca br. Na ogromne zainteresowanie tą formą załatwiania spraw urzędowych wskazują statystyki - przez pierwsze dwa dni po uruchomieniu złożono ponad 3200 wniosków o założenie Profilu.

Na podstawie: www.cpi.mswia.gov.pl

Pisaliśmy o tym również:
 ePUAP uregulowany
ePUAP: Profil Zaufany uruchomiony