W postępowaniu wójt gminy był stroną i SKO wyznaczyło organ do załatwienia sprawy. Sprawa jest skomplikowana i aktualnie 2 razy strona postępowania odwołała się od decyzji środowiskowej.

Gmina, która prowadziła postępowanie zastanawia się kto w przypadku utrzymania w mocy decyzji środowiskowej będzie kompetentnym do egzekwowania warunków decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?



Odpowiedź

W przedmiotowym przypadku do egzekucji obowiązków określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach właściwy jest organ gminy, który zgodnie ze swoją właściwością miejscową i rzeczową, wydałby decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, gdyby nie zaszła potrzeba wyznaczenia innego organu.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 5 § 1 pkt 1 (w zw. z art. 2 § 1 pkt 10) ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji , organem uprawnionym do żądania w drodze egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym, wynikających z decyzji administracyjnej jest właściwy do orzekania organ I instancji.

Przepis ten wskazuje wyraźnie, iż organem egzekucyjnym w stosunku do obowiązków określonych w decyzji administracyjnej jest organ, który jest właściwy rzeczowo i miejscowo do wydania danej decyzji, nie zaś organ, który tą decyzję z takich, czy innych względów, faktycznie wydał.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.)