Działka gminy, zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (brak obowiązującego planu), posiada zapis: teren rzemiosła i drobnej wytwórczości. Dodatkowo jest ona dzierżawiona przez osobę fizyczną.

W jaki sposób należy interpretować pojęcie "miejsce publiczne"?

Odpowiedź

Z punktu widzenia orzecznictwa sądów administracyjnych, które niejednokrotnie podejmowało próbę wyjaśnienia znaczenia pojęcia "miejsce publiczne", stwierdzić można, iż działka stanowiąca własność gminy, dzierżawiona przez osobę fizyczną, nie odpowiada powyższemu pojęciu. Tym samym nie jest konieczne dokonywanie zgłoszenia zamiaru budowy ogrodzenia do właściwego organu.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 23 Prawa budowlanego – dalej pr. bud. , pozwolenia na budowę nie wymaga budowa ogrodzeń. Z kolei z art. 30 ust. 1 pkt 3 pr. bud. wynika, że zgłoszenia właściwemu organowi wymaga budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m. Jeśli w niniejszej sprawie nie mamy do czynienia z ogrodzeniem o wysokości powyżej 2,20 m, ani też ogrodzenie nie ma być budowane od strony dróg, ulic, placów, czy torów kolejowych, to pozostaje rozważyć, czy mamy do czynienia z innym miejscem publicznym w rozumieniu powyższego przepisu.

Pojęcie to nie zostało w ustawie zdefiniowane, jednak było ono niejednokrotnie przedmiotem analizy ze strony sądów administracyjnych. I tak, zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 marca 2008 r., II OSK 245/07, miejscem publicznym w rozumieniu art. 30 ust. 1 pkt 3 pr. bud. jest takie, z którego korzysta nieokreślona liczba niezidentyfikowanych osób. Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 20 grudnia 2010 r., II SA/Gl 1064/10 stwierdził, iż uznanie publicznego charakteru jakiegoś miejsca nie jest zależne od spełniania jakichś standardów normatywnych, lecz jest pochodną stanu faktycznego. O publicznym charakterze miejsca, decyduje jego komunikacyjna funkcja oraz względnie powszechna dostępność w celu korzystania z tej właśnie funkcji. W świetle powyższych wytycznych raczej nie jest zasadne twierdzenie, iż działka dzierżawiona przez osobę fizyczną od gminy jest miejscem publicznym w rozumieniu powyższej regulacji. Tym samym zasadnym wydaje się twierdzenie, iż w przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym, nie jest konieczne zgłoszenie zamiaru budowy ogrodzenia właściwemu organowi.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.)