W tym roku 17 lutego, dla wszystkich członków korpusu służby cywilnej, jest dniem szczególnym. Tego dnia po raz pierwszy obchodzimy ustawowy Dzień Służby Cywilnej. Data ta jest nieprzypadkowa. Odnosi się bowiem do uchwalenia w 1922 roku przez Sejm II Rzeczypospolitej ustawy o państwowej służbie cywilnej, która miała zapewnić skuteczną realizację polityki odradzającego się państwa w różnych dziedzinach życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego – napisał na wstępie premier. Następnie dodał: - Odnosząc się dzisiaj do tej pięknej karty naszej historii, chciałbym podkreślić, że musimy uczynić wszystko, aby współczesna polska administracja mogła z dumą nawiązywać do tych chlubnych tradycji. Dlatego pragnę Państwa zapewnić, że rząd z całą determinacją będzie pracował nad podniesieniem prestiżu i wzmocnieniem służby cywilnej, której rangę w ostatnich latach sukcesywnie obniżano. Jestem przekonany, że troska o wzrost znaczenia i profesjonalizmu polskiej administracji wpłynie pozytywnie na zwiększenie potencjału rozwojowego całego kraju.

Nie zbrakło też podziękowań i życzeń. - Wszystkim członkom korpusu służby cywilnej, którzy każdego dnia z poświęceniem wykonują swą pracę, składam wyrazy uznania i najlepsze życzenia. To między innymi dzięki Wam Polska staje się nowoczesnym państwem, cieszącym się silną pozycją międzynarodową. Życzę Państwu wielu sukcesów w pracy zawodowej i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym - napisał Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.

Czytaj również: RPO: Nabór na wyższe stanowiska służby cywilnej wymaga zmian>>
 

Dwa dni przed świętem stanowisko stracił Szef Służby Cywilnej

Tymczasem w czwartek, 15 lutego, premier Donald Tusk odwołał Dobrosława Dowiata-Urbańskiego ze stanowiska Szefa Służby Cywilnej. Jak poinformowano na portalu Służby Cywilnej w piątek, 16 lutego, do czasu powołania następcy osobą zastępującą Szefa Służby Cywilnej jest Edyta Szostak, Dyrektor Generalna Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szef Służby Cywilnej jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach służby cywilnej. Jest powoływany, odwoływany oraz nadzorowany przez Prezesa Rady Ministrów.