Każdy obcokrajowiec, który tego dnia przyjdzie do urzędu przy ul. Długiej 5 (w godz. 10–16), będzie mógł umówić się na złożenie wniosku na pobyt czasowy, stały i rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.

Pracownicy wojewody będą odpowiadali na pytania: co zrobić, aby legalnie mieszkać, pracować i uczyć się w Polsce; jak uzyskać obywatelstwo, jak zarejestrować firmę, jak się zameldować i gdzie otrzymać numer PESEL; jak uzyskać możliwość bezpłatnego leczenia. Przewidziane są także konkursy, degustacja kuchni regionalnej, warsztaty oraz spotkania integracyjne.

Dzień otwarty jest organizowany w ramach projektu "Urzędnicy dla Cudzoziemców", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

1 kwietnia br. zmieniły się zasady składania wniosków na pobyt cudzoziemców w woj. mazowieckim. Są one przyjmowane wyłącznie po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu przez telefon (22 695 67 61, 22 695 67 64) lub e-mail: wniosek@mazowieckie.pl (trzeba podać numer telefonu z prośbą o kontakt). Decyzja ma związek z nasileniem imigracji, głównie z Ukrainy.

W 2014 r. wojewodowie przyjęli ponad 65 tys. wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy, stały i rezydenta długoterminowego UE. To o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Blisko połowę wniosków legalizacyjnych złożonych w całej Polsce przyjął wojewoda mazowiecki - 28,6 tys.

W ciągu ostatniego roku sytuację migracyjną w Polsce zdominował zwiększony napływ obywateli Ukrainy i wejście w życie nowej ustawy o cudzoziemcach. Zdecydowana większość cudzoziemców przybywających z tego kraju decydowała się na legalizację pobytu umożliwiającą podjęcie pracy i samodzielne utrzymanie rodziny.

Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców za 2014 r., obywatele Ukrainy złożyli 28,9 tys. wniosków w sprawach o legalizację pobytu, co stanowi 44 proc. ogólnej liczby wniosków. Poza Ukraińcami najwięcej wniosków składali także obywatele Wietnamu – 4,9 tys., Chin – 3,7 tys., Białorusi – 3,6 tys. i Rosji – 2,9 tys.(PAP)