Czy dla dyrektora szkoły, który jest pracownikiem samorządowym należy organizować służbę przygotowawczą?

Dyrektor zatrudniony jest w oparciu o art. 36a ust. 1, 4 i 13 ustawy o systemie oświaty na okres 5 lat szkolnych, jako osoba niebędąca nauczycielem.

Odpowiedź

Tak, przy czym istnieje możliwość zwolnienia dyrektora ze służby.

Uzasadnienie

Zgodnie art. 3 ustawy o pracownikach samorządowych – dalej u.p.s. przepisów ustawy nie stosuje się do pracowników zatrudnionych w jednostkach wymienionych w art. 2 u.p.s. , których status prawny określają odrębne przepisy. W przypadku dyrektora szkoły niebędącego nauczycielem, a więc niepodlegającego unormowaniom Karty Nauczyciela, zastosowanie w pełni będą miały przepisy u.p.s.

W praktyce oznacza to, że w przypadku pracowników zajmujących stanowiska urzędnicze i kierownicze urzędnicze obowiązuje zasada, iż w przypadku pracownika zatrudnionego po raz pierwszy na takim stanowisku, w czasie trwania zawartej z nim umowy o pracę na czas określony organizuje się służbę przygotowawczą (art. 19 ust. 1 u.p.s. ). Dotyczy to także pracowników będących kierownikami jednostek organizacyjnych, gdyż u.p.s. nie przewiduje w tym względzie wyjątków w zastosowaniu tych przepisów.

Jednakże pamiętać należy, że obowiązek odbycia służby przygotowawczej nie jest bezwzględny. Istnieje bowiem możliwość, że na umotywowany wniosek osoby kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony, kierownik jednostki może zwolnić z obowiązku odbywania służby przygotowawczej pracownika, którego wiedza lub umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych. W odniesieniu do kierowników jednostek organizacyjnych decyzje w przedmiocie zwolnienia ze służby powinien podjąć wójt (burmistrz, prezydent miasta, względnie starosta albo marszałek województwa) jako osoba reprezentująca pracodawcę (art. 19 ust. 5 w zw. z art. 7 pkt 3 u.p.s. ).

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)