W Dzienniku Ustaw Nr 39 z 13 marca 2009 r. pod pozycją 306 została opublikowana ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych (dalej: ustawa zmieniająca). Ustawa zmieniająca składa się z dwóch artykułów: pierwszym uchyla się art. 36a ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych , zaś drugi stanowi, iż zmiana powyższa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2010 r.

Art. 36a ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych  nakazuje uiścić opłatę za wydanie dowodu osobistego stanowiącą równowartość kosztów jego wydania. Opłata ta stanowi dochód budżetu państwa. Wysokość opłaty ustaliła na 30 zł Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, wprowadzając jednocześnie od niej kilka zwolnień.

W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej czytamy, że „istnienie [opłaty] jest niecelowe a jej dalsze funkcjonowanie nie znajduje merytorycznego uzasadnienia. Usunięcie proponowanej opłaty ma na celu przede wszystkim ograniczenie nadmiernego fiskalizmu państwowego, który utrudnia dokonywanie przez obywateli niezbędnych czynności życia codziennego”. W szczególności opłata mogła być dolegliwością i barierą dla osób mniej zamożnych.


Przydatne materiały:

Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.)