Pytanie:
Czy istnieje możliwość włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej? Co z wówczas z pracownikami łączonych placówek?

Odpowiedź:
Zgodnie z art. 129 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14.12.2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe – dalej p.w.p.o. dotychczasowe gimnazjum można włączyć do ośmioletniej szkoły podstawowej, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe. Do włączenia może dojść z dniem 1 września 2017 r., z dniem 1 września 2018 r. albo z dniem 1 września 2019 r., o czym stanowi art. 129 ust. 2 p.w.p.o.

W przypadku gimnazjum i szkoły podstawowej prowadzonych przez gminę o włączeniu decyduje się w uchwałach, o których mowa w art. 206 i 210 p.w.p.o., tj. w uchwale w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe, oraz w uchwale w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.

W przypadku publicznych gimnazjum i szkoły podstawowej nieprowadzonych przez gminę stosuje się art. 131 p.w.p.o. – konieczne jest złożenie przez osobę prowadzącą szkołę wniosku o zmianę zezwolenia na założenie dotychczasowej publicznej sześcioletniej szkoły podstawowej. W przypadku niepublicznych gimnazjum i szkoły podstawowej stosuje się art. 135 p.w.p.o. – konieczne jest złożenie wniosku wpisu dotychczasowej niepublicznej sześcioletniej szkoły podstawowej do ewidencji szkół niepublicznych.

Zgodnie z art. 236 ust. 1 p.w.p.o. nauczyciele dotychczasowego gimnazjum z dniem włączenia gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej stają się nauczycielami ośmioletniej szkoły podstawowej; podobnie pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w gimnazjach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, o czym stanowi art. 236 ust. 2 p.w.p.o. Tryb i zasady postępowania w przedmiotowym zakresie określa art. 236 ust. 3-6 p.w.p.o.

W przypadku pracowników niepedagogicznych gimnazjów nieprowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego stosuje się przepisy art. 231 ustawy z dnia 26.06.1974 r. – Kodeks pracy, określające tryb i zasady przechodzenia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. 

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami