Urzędy dysponują dużą ilością danych, które udostępnia Ministerstwo Cyfryzacji przez portal, który zyskał nową domenę - DANE.GOV.PL. Jak informuje resort można tam znaleźć wiele zbiorów gotowych do pobrania i ponownego wykorzystywania, m.in. z zakresu zdrowia, budżetu, pogody, czy turystyki.

Dla usprawnienia pracy

- Sprawdzając w aplikacji poziom hałasu czy zanieczyszczenia powietrza korzystamy właśnie z otwartych danych – mówi minister Marek Zagórski. - Wykorzystywanie otwartych danych to szansa na nowe zastosowania np. w aplikacjach. To również impuls do rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Nasz portal ułatwi to zadanie – dodaje.

Czytaj też: Wytyczne dla administracji ułatwiające wykorzystanie danych publicznych

Otwarte dane mogą zwiększać przejrzystość działań państwa i usprawniać pracę urzędników. - Mogą też ułatwiać podejmowanie decyzji biznesowych i prowadzenie badań naukowych - mówi Agata Miazga, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. otwartości danych.

Czytaj też komentarz praktyczny: Udostępnianie informacji publicznej w praktyce podmiotów leczniczych

Szybka wyszukiwarka

Portal DANE.GOV.PL zmienił się i – jak podkreśla ministerstwo - ma teraz szybką, zaawansowaną wyszukiwarkę, intuicyjny interfejs, zgodny z WCAG 2.0 i ustandaryzowane API dla developerów nowych aplikacji, którzy korzystają z otwartych danych.

Portal jest też dostępny w angielskiej wersji językowej. To źródło pewnych i na bieżąco aktualizowanych danych publicznych, udostępnianych bezpłatnie do ponownego wykorzystywania. Jest zasilany danymi już z ponad 100 instytucji. Portal wciąż się rozwija i jak zapowiada resort w tym i przyszłym roku zostanie wzbogacony o nowe funkcjonalności.