Czy strategia rozwoju gminy i aktualizacja projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla gminy wymaga strategicznej oceny oddziaływania na środowisko?

Jednoznaczne stwierdzenie obowiązku poddania strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko wymienionych w pytaniu projektów ściśle zależy od ich zawartości.

Ich ogólna analiza wskazuje na większe prawdopodobieństwo konieczności przeprowadzenia przedmiotowej oceny dla projektu aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla gminy. Strategia rozwoju regionalnego gminy takiej oceny raczej nie wymaga.

Zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko wymagają w szczególności projekty polityk, strategii, planów i programów w dziedzinie przemysłu, energetyki, transportu, telekomunikacji, gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, leśnictwa, rolnictwa, rybołówstwa, turystyki i wykorzystywania terenu, opracowywane przez organy administracji i ustalające ramy dla późniejszej realizacji przedsięwzięć zaliczonych do kategorii mogących znacząco oddziaływać na środowisko (przedsięwzięcia te wymienione są w § 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko o (...) (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.)).

Jednocześnie, zgodnie z art. 50 ww. ustawy, przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko wymagane jest także w przypadku wprowadzania zmian do już przyjętego dokumentu wymagającego takiej oceny.

W opisanym w pytaniu przypadku kluczową kwestią jest ustalenie, czy są spełnione wszystkie przesłanki określone w powołanym na wstępie przepisie. Są to projekty opracowywane przez organy administracji i wydaje się, iż można uznać, że dotyczą one określonych w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy ooś dziedzin. Powstaje zatem pytanie, czy przewidują one realizację przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Z uwagi na brak szczegółowych informacji na temat zawartości opisanych w pytaniu dokumentów, niemożliwe jest udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Wydaje się, iż projekt strategii rozwoju gminy raczej nie będzie wymagał przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Strategia z założenia określa podstawowe kierunki działań gminy; nawet, jeżeli przewiduje ona realizację jakichś przedsięwzięć, to z reguły na tyle ogólnie, niż nie można jednoznacznie dokonać ich kwalifikacji do kategorii mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Należy mieć również na uwadze fakt, iż w pkt 1 ust. 1 art. 46 ustawy ooś wymieniony jest projekt strategii rozwoju regionalnego. Jeżeli intencją ustawodawcy byłoby nałożenie obowiązku poddania ocenie oddziaływania na środowisko także projektów strategii rozwoju na niższych szczeblach, z pewnością zostałyby one wymienione we ww. przepisie.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku projektu zmiany założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla gminy. Założenia te jako takie zazwyczaj przewidują realizację przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko i projekt takich założeń powinien podlegać strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko. Nie należy się tutaj sugerować nazwą (projekt założeń do planu, a nie projekt planu); ustawa - Prawo energetyczne dopuszcza bowiem sytuację, kiedy takie założenia do planu uważa się za wystarczające i niekoniecznie muszą one poprzedzać sporządzenie samego planu (który nota bene również powinien podlegać strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko). Ważny jest tutaj charakter samego dokumentu, nie zaś jego nazwa.

Kwestia poddania strategicznej ocenie projektu aktualizacji założeń do planu zależy od zagadnień, które są przedmiotem tej aktualizacji. Jeżeli dotyczy ona przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, to powinna być ona poddana przedmiotowej ocenie.