Miejsca takie wybrano spośród 60 zgłoszeń, jakie trafiły do magistratu drogą mailową. Akcję "Bezpieczne przejście dla pieszych" przeprowadziły wspólnie w październiku: Urząd Miejski w Białymstoku i wydział ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

W dziesięciu dodatkowe lampy zostaną zamontowane jeszcze do końca tego roku, w pozostałych lokalizacjach pojawią się w pierwszym kwartale 2013 roku - poinformowała zastępca dyrektora zarządu dróg i inwestycji miejskich Bożena Zawadzka.

Wszystkie prace będą kosztowały łącznie 180 tys. zł. Polegają głównie na montażu, na już istniejących słupach, dodatkowych lamp na wysięgnikach, w niektórych miejscach potrzebne będą jednak dodatkowe kable czy przeprowadzenie przewodów pod ziemią.

Światło z takich dodatkowych lamp będzie kierowane bezpośrednio na przejście dla pieszych, by poprawić tam widoczność. Piesi mają być lepiej widziani przez kierowców samochodów. W niektórych miejscach, oprócz montażu lamp będą dodatkowo również przycinane gałęzie, by i w ten sposób poprawić widoczność.

Jak wcześniej podawała policja, od stycznia do września 2012 roku w mieście doszło do potrąceń ponad 40 osób, z czego prawie 30 przypadków wydarzyło się na oznakowanych przejściach dla pieszych.

Jeszcze w tym roku lampy doświetlające pojawią się na przejściach dla pieszych przy ulicy Zwycięstwa w pobliżu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, na ulicy Akademickiej przy Alei Zakochanych, przy ulicy Towarowej, ulicy 11 Listopada przed lodowiskiem, ulicy Chrobrego przy jednym z większych sklepów spożywczych, w okolicach targowiska przy ulicy Mieszka I, w dwóch miejscach w centrum miasta na ulicy Legionowej oraz na ulicy Wiadukt, przy ekranach akustycznych.

Na początku 2013 roku dodatkowe lampy doświetlą jeszcze m.in. przejścia dla pieszych na ulicy Zwierzynieckiej koło miasteczka akademickiego Politechniki Białostockiej, przy centrum handlowym na ulicy Hetmańskiej, koło skrzyżowania ulic Branickiego i Miłosza w sąsiedztwie galerii handlowej.

kow/ rof/