Łódzki Regionalny Park Naukowo Technologiczny - Technopark, aby mógł starać się o środki unijne na realizację wartej 100 mln zł inwestycji, potrzebował wkładu własnego. Urząd Marszałkowski w Łodzi zadeklarował wyłożenie 10 mln zł, a miasto Łódź musiało znaleźć w budżecie 6 mln zł.

Radni podjęli uchwałę intencyjną o dofinansowaniu budowy BioNanoParku+, ale część samorządowców miała wątpliwości, skąd miasto weźmie pieniądze na tę inwestycję.

W ub. tygodniu prezydent Łodzi poinformowała jednak, że pieniądze pochodzić będą z odszkodowania, jakie firma Mostostal ma zapłacić miastu z tytułu rozwiązania umowy na zaprojektowanie i budowę stadionu miejskiego oraz hali sportowej (w sumie firma ma zapłacić miastu ponad 10,1 mln zł).

Na środowej sesji rada miejska podjęła uchwałę o zmianach w tegorocznym budżecie i przeznaczeniu 6 mln zł na podwyższenie kapitału zakładowego oraz objęcie udziałów w Technoparku.

Projekt BioNanoPark+ ma być zrealizowany w ciągu dwóch lat. Wybudowany zostanie nowy budynek o pow. 4 tys. m. kw. Znajdą się w nim nowocześnie wyposażone laboratoria, w których prowadzone będą prace badawczo-rozwojowe. Według rektora Politechniki Łódzkiej prof. Stanisława Bieleckiego także dzięki tej inwestycji Łódź ma szansę stać się miastem nowych technologii i to własnych, a nie sprowadzanych z zagranicy.

Spółka Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - Technopark istnieje od 2007 r. Największym jej udziałowcem jest gmina Łódź, a współudziałowcami m.in.: Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Medyczny.

Na terenie Technoparku działa już BioNanoPark - jeden z największych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Jego budowa kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodziło z UE. Znajdują się w nim m.in. dwa duże laboratoria biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej.

W budynku jest także 50 nowych biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, tj.: informatyka, produkcja aparatury leczniczej czy materiałów i technologii dla potrzeb medycyny oraz włókiennictwa.

Podczas sesji radni - zmieniając budżet miasta - zdecydowali także m.in. o przeznaczeniu 600 tys. zł na zakup dwóch karetek dla szpitala miejskiego im. Jonschera oraz dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Barlickiego w Łodzi.