Pracownik jest zatrudniony w jednostce samorządowej od 3 sierpnia 2009 r. na podstawie umowy o pracę. W momencie zatrudnienia staż pracownika wynosił 3 lata 5 miesięcy i 2 dni. Pracownikowi brakuje 1 rok 6 miesięcy i 28 dni do uzyskania 5% dodatku za wysługę lat dla pracowników samorządowych.

Od kiedy temu pracownikowi należy przyznać wskazany dodatek: od marca 2011 r., czy od kwietnia 2011 r.? Czy zatrudnienie na 1/8 etatu należy doliczyć do stażu pracy?

Odpowiedź

Należy przyznać dodatek stażowy w marcu.

Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 z późn. zm.) dalej r.w.p.s. dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia: począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca, za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

Z ustaleń wskazanych w pytaniu wynika, że ów pracownik osiągnie 5 lat pracy z końcem lutego 2011 r. Tym samym 1 marca powinien już mieć prawo do 5% dodatku stażowego. Należy zatem przyznać dodatek stażowy w marcu. Co do zatrudnienia na 1/8 etatu, to zgodnie z § 7 ust. 3 r.w.p.s. jeżeli praca w urzędzie lub jednostce stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego. Jeżeli zatrudnienie na 1/8 etatu nie stanowiło dodatkowego zatrudnienia i osoba wskazana w pytaniu była zatrudniona w ten sposób przed podjęciem pracy u pracodawcy pytającego, to także okres pracy w wymiarze 1/8 etatu należy zaliczyć do stażu pracy od którego zależy wysokość dodatku za wysługę lat - o ile oczywiście było to zatrudnienie podstawowe (np. jedyne w danym okresie na podstawie stosunku pracy). Staż pracy jako okres zatrudnienia od którego zależą uprawnienia pracownicze nie powinien nigdy być uzależniony od wymiaru etatowego, chyba, że wyraźnie o takim ograniczeniu stanowi przepis ustawowy.

Przydatne materiały:
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 z późn. zm.)