W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 maja 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398) - dalej r.w.p.s. wydanym do ustawy o pracownikach samorządowych - dalej r.o.p.s. jest zapis" Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi samorządowemu za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

Czy pracownikowi jednostki samorządowej, pobierającemu świadczenie rehabilitacyjne należy wypłacać dodatek za wieloletnią pracę, obok tego świadczenia?

Odpowiedź 

 

Świadczenie rehabilitacyjne nie jest zasiłkiem i wobec tego należy uznać, że nie ma obowiązku wypłacania dodatku za wieloletnią pracę za okres pobierania tego świadczenia.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267, z późn. zm.) - dalej u.s.c.m. świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa obejmują cztery zasiłki:
- zasiłek chorobowy,
- zasiłek wyrównawczy,
- zasiłek macierzyński,
- zasiłek opiekuńczy,
oraz świadczenie rehabilitacyjne.

Z przepisu art. 2 u.s.c.m. wynika, że świadczenie rehabilitacyjne nie jest już zasiłkiem - przyznawane jest po upływie okresu zasiłkowego, gdy ubezpieczony (w tym pracownik) jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (art. 18 ust. 1-2 u.s.c.m.).

Biorąc, więc pod uwagę brzmienie § 7 ust. 1 pkt 2 r.w.p.s. (gdzie mowa jest nie o świadczeniach chorobowych, ale o wynagrodzeniu lub zasiłku z ubezpieczenia chorobowego) należy więc uznać, że w okresie pierwszych 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego (podczas których pracownik jeszcze nie może być zwolniony bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) nie powinno się wypłacać dodatku za wieloletnią pracę.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)