Raport przedstawia przykłady dobrych praktyk, które zostały zidentyfikowane i opisane w trakcie przeprowadzenia samooceny w ramach projektu „Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Wspólnej Metody Oceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenia pracowników i pomoc doradczą”.

Raport zawiera najlepsze dobre praktyki, wybrane spośród przykładów pojawiających się wśród ponad 300 urzędów uczestniczących w projekcie. Każda z dobrych praktyk została szczegółowo opisana. Sklasyfikowane zostały przyczyny wdrożenia, główne problemy, zdobyte doświadczenia i pomiar sukcesu. Niewielki format raportu pozwolił jedynie na umieszczenie w nim najciekawszych przykładów. Stanowią one jednak szeroki wachlarz usprawnień, jakie można wdrożyć w jednostce samorządu terytorialnego. Wśród wybranych JST znalazły się: Besko, Dębowiec, Leśna Podlaska, Lipinki, Ostrówek, Suchożebry, Powiat piotrkowski oraz Powiat niżański.

Projekt systemowy „Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania CAF w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenia pracowników i pomoc doradczą” był adresowany do jednostek samorządu terytorialnego o niskim wskaźniku dochodów, a tym samym, z reguły, najmniej zaawansowanych w stosowaniu narzędzi i systemów zarządzania. W zdecydowanej większości były to, zatrudniające niewielką liczbę pracowników, urzędy małych gmin wiejskich. Projekt samooceny CAF był dla nich najczęściej pierwszą okazją, uświadamiającą możliwość oraz znaczenie wymiany doświadczeń i wykorzystywania rozwiązań sprawdzonych w organizacjach o podobnym profilu. Dlatego też tylko w nielicznych przypadkach zespoły samooceny zdecydowały się zakwalifikować określoną mocną stronę urzędu jako dobrą praktykę. Dobre praktyki obejmowały różnorodne działania urzędów, zakwalifikowane podczas samooceny jako „mocne strony” w obszarach poszczególnych kryteriów modelu CAF.

Znalazły się wśród nich usprawnienia funkcjonowania wewnętrznego i obsługi mieszkańców, ale także pomyślnie zrealizowane działania na rzecz partnerstwa ze wspólnotą samorządową, organizacjami społecznymi i innymi ważnymi podmiotami. Szczególne miejsce w niniejszym zestawie przykładów zajmuje opis sposobu zastosowania metody CAF w ramach projektu, zgłoszony przez Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim. Urząd zaproponował oryginalne, a zarazem skuteczne podejście do wdrożenia Wspólnej Metody Oceny, wykorzystując równocześnie inne narzędzia i systemy doskonalenia.


Źródło: www.administracja.mac.gov.pl