Jak podało we wtorek biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie, wyłoniony w przetargu wykonawca będzie zobowiązany do kompleksowego zaprojektowania i wykonania parku wodnego, a także m.in. uzyskania wszelkich niezbędnych pozwoleń, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.
Otwarcie ofert zaplanowano na luty. Startujące w przetargu firmy powinny przedstawić wstępną koncepcję budowy parku wodnego. Przy wyborze oferty będzie także brana pod uwagę proponowana cena wykonania inwestycji oraz koszty eksploatacyjne. W tym roku, kosztem ponad 2,8 mln zł, mają toczyć się prace projektowe i procedury administracyjne. Budowa powinna rozpocząć się w 2018 r.
Projektowany obiekt, o powierzchni użytkowej 3,6 tys. m kw., ma powstać w południowej części działki administrowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - od strony ul. Dekabrystów. Zajmie część terenów zielonych wykorzystywanych obecnie jako plaża, plac zabaw oraz boisko do plażowej piłki nożnej i siatkowej, bez ingerencji w pobliski skwer im. Kaliny Jędrusik.
Inwestycja obejmie rozbudowę obecnej pływalni o budynek z basenami krytymi, przebudowę istniejących dróg oraz budowę parkingów. Zaplanowano m.in. basen do pływania, baseny rekreacyjne (w tym z gejzerami i hydromasażem), basen ze sztuczną falą, dziką i leniwą rzekę, brodzik dla dzieci oraz baseny dla zjeżdżalni rurowej i rodzinnej. Częścią aquaparku ma być też strefa saun i odnowy biologicznej.
Po zakończeniu przedsięwzięcia pływalnia letnia wraz z basenami ma stać się kompleksem sportowo-rekreacyjnym, połączonym elektronicznym systemem obsługi klienta. Według założeń, podstawowym źródłem ciepła dla instalacji aquaparku będzie gazowy agregat kogeneracyjny o mocy cieplnej 955 kW, czyli turbina wytwarzająca jednocześnie ciepło i prąd. W okresie letnim nadwyżki ciepła będą wykorzystywane przez agregat absorpcyjny produkujący chłód.
Wiceprezydent Częstochowy Jarosław Marszałek podkreślił, że park wodny ma być nowoczesny i energooszczędny, a koszty jego budowy i utrzymania powinny być niewysokie. "Priorytetem było dla nas znalezienie właściwej lokalizacji dla tej inwestycji, ponieważ będzie ona rzutować na późniejszą eksploatację obiektu" - wyjaśnił, uznając za optymalną budowę aquaparku w sąsiedztwie istniejącej pływalni.
Częstochowski park wodny będzie piątym dużym aquaparkiem w woj. śląskim i pierwszym w północnej części regionu. Inne tego typu obiekty działają już w Tarnowskich Górach, Dąbrowie Górniczej i Rudzie Śląskiej, a na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku ma ruszyć aquapark w Tychach - pierwszy w kraju, zasilany w energię biogazem z oczyszczalni ścieków. (PAP)