Gorzów Wielkopolski (PAP) - W woj. lubuskim rozpoczynają się w poniedziałek obchody Dni Zdrowia Publicznego. Kampanię edukacyjną organizuje inspekcja sanitarna - poinformowała PAP rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. Jolanta Borkowska.

Przez najbliższe trzy tygodnie zaplanowano cykl wydarzeń, mających na celu promocję zdrowego stylu życia, walkę z uzależnieniami i dbałości o własne zdrowie. W regionie Dni Zdrowia Publicznego potrwają do 29 października br.

W tym czasie zostanie rozstrzygnięty konkurs fotograficzny pt. "Słuchaj, ucz się, żyj - nie ulegaj uzależnieniom" skierowany do młodzieży. Wystawa wyróżnionych prac zostanie zaprezentowana w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. i Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

W ramach obchodów inspektorzy sanepidu odwiedzą lubuskie szkoły ponadgimnazjalne, gdzie poprowadzą warsztaty z zakresu profilaktyki HIV/AIDS dla około 500 uczniów. Szkolenia o tej tematyce obejmą także pracowników Pogotowia Opiekuńczego w Gorzowie Wlkp.

"W naszym punkcie konsultacyjnym w Gorzowie Wlkp. w dniach 12, 19 i 26 października br. będą wykonywane bezpłatnie anonimowe badania w kierunku HIV" - dodała Borkowska.

W Lubuskiem podczas Dni Zdrowia Publicznego odbędzie się też inauguracja nowych programów prozdrowotnych związanych z walką z otyłością, uzależnieniem od tytoniu oraz promocja programu profilaktyki raka sutka i raka szyjki macicy m.in. w lubuskich zakładach pracy.

25 października br. swoje podwoje otworzy dla wszystkich Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej - w ramach tzw. dnia otwartego. Będzie wówczas okazja do bezpłatnych konsultacji ze specjalistami m.in. epidemiologii, higieny żywności czy promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej.(PAP)