Pracownik samorządowy zatrudniony na 1/2 etatu, świadczy pracę od poniedziałku do piątku. Sobota jest dniem wolnym.

Ile dni wolnego należy się za święto przypadające w sobotę?

Pracownik twierdzi, że 2 dni po 4 godz.

Odpowiedź


Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godz. Norma ta dotyczy także pracowników niepełnoetatowych.

Zgodnie z art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godz. Norma ta jest wyznaczona przez k.p. i dotyczy wszystkich pracowników. Nie oznacza to jednak, że automatycznie pracownik uzyskuje prawo do 2 dni wolnych. Obniżenie dotyczy wymiaru 8 godz. W zależności od rozkładu czasu pracy pracownik może uzyskać przez to obniżenie 1 lub więcej wolnych dni, w zależności od tego, ile godzin miałby do przepracowania. Obniżenie wymiaru dotyczy, zatem całego wymiaru w danym okresie rozliczeniowym.

Przykładowo, w grudniu 2009 r. wymiar czasu pracy (przy rozliczeniu miesięcznym) wynosi 168 godz. co wynika z przeliczenia:
(4 tyg. × 40 godz.) (3 dni × 8 godz.) - (2 dni × 8 godz.),
gdzie:
4 tyg. - oznacza 4 tygodnie robocze od 1 do 28 grudnia
3 dni - oznacza dni robocze od 29-31 grudnia
2 dni - oznacza święta Bożego Narodzenia 25 i 26 grudnia

Jest to wymiar dla pełnego etatu. Tym samym pracownik zatrudniony na 1/2 etatu powinien przepracować w grudniu 84 godz. Od pracodawcy zależy natomiast ustalenie takiego rozkładu, aby pracownik przepracował wskazaną ilość godzin.