Choć Nowy Rok (1 stycznia) wypadł w tym roku w niedzielę, to już kilka dni później będziemy mieli okazję do pierwszego tzw. przedłużonego weekendu. Wszystko przez Święto Trzech Króli (6 stycznia), które wypada w piątek.


Na kolejne dni wolne będziemy musieli poczekać ponad cztery miesiące do Świąt Wielkanocy, które w tym roku przypadają w dniach 16 i 17 kwietnia. Z urlopowego punktu widzenia bardzo dobrze wypada w tym roku tzw. majówka. Święto Pracy (1 maja) wypada w poniedziałek, natomiast Święto Konstytucji 3 maja w środę. Wystarczy zatem trzy dni urlopu wypoczynkowego (2,4 i 5 maja) żeby cieszyć się 9 dniami urlopu pod rząd.

W czerwcu dniami ustawowo wolnymi od pracy będą 4 czerwca (niedziela), czyli Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) i 15 czerwca (czwartek) Boże Ciało. Żeby uzyskać 4 dni wolnego pod rząd wystarczy zatem wykorzystać jeden dzień z puli urlopu wypoczynkowego (piątek, 16 czerwca).

Z podobną sytuacją spotkamy się w sierpniu. Święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny/Święto Wojska Polskiego wypada we wtorek (15 sierpnia), dlatego żeby myśleć o nieco dłuższym wypoczynku zawnioskować o wolny poniedziałek (16 sierpnia).

Święto Zmarłych (1 listopada) w tym roku wypada w środę, natomiast Święto Niepodległości (11 listopada) będziemy obchodzić w sobotę. Jest to jedyny przypadek dnia wolnego przypadającego na sobotę w 2017 r. (w takiej sytuacji pracodawcy stosujący podstawową organizację czasu pracy i dniami wolnymi z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są u nich soboty muszą wyznaczyć dodatkowy dzień wolny od pracy za ten czas).

Doskonale w tym roku ułożył się kalendarz świąt Bożego Narodzenia. Wigilia, która traktowana jest jak normalny dzień pracy, przypada w niedzielę, natomiast same Święta 25 i 26 grudnia. Oznacza to, że będziemy mieli cztery dni wypoczynku pod rząd.

Pełne zestawienie dni ustawowo wolnych od pracy w 2017 r.:
1 stycznia (niedziela) Nowy Rok
6 stycznia (piątek) Święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
16 kwietnia (niedziela) Wielkanoc
17 kwietnia (poniedziałek) Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (poniedziałek) Święto Pracy
3 maja (środa) Święto Konstytucji 3 Maja
4 czerwca (niedziela) Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
15 czerwca (czwartek) Boże Ciało
15 sierpnia (wtorek) Wniebowzięcie NMP, Święto Wojska Polskiego
1 listopada (środa) Wszystkich Świętych
11 listopada (sobota) Święto Niepodległości
25 grudnia (poniedziałek) Boże Narodzenie: 1 dzień świąt
26 grudnia (wtorek) Boże Narodzenie: 2 dzień świąt