Kto jest organem właściwym do wydania decyzji w trybie art. 77 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod., w przypadku gdy rów melioracji wodnych szczegółowych przebiega przez działkę PKP, będącą terenem zamkniętym? W opisywanym przypadku jedynie niewielka część rowu zlokalizowana jest na terenie zamkniętym.

Stąd też pytanie o interpretacjęart. 140 ust. 2apr. wod., czy Dyrektor RZGW prowadzi postępowanie w sprawie utrzymania całości systemu melioracyjnego, czy tylko części znajdującej się w obrębie terenu zamkniętego?

Odpowiedź:

Na podstawie art. 140 ust. 2a pr. wod. dyrektor RZGW wydaje pozwolenia wodnoprawne, w przypadku gdy wykonywanie urządzeń wodnych, w całości lub części, odbywa się na terenach zamkniętych. Niezależnie od tego czy całość urządzenia wodnego, czy tylko jego część znajduje się na terenie zamkniętym, to pozwolenie wodnoprawne na całość zadania wydaje dyrektor RZGW, gdyż pozwolenie wodnoprawne nie może być wydane po kawałku przez dwa różne organy. Stosownie do art. 77 ust. 2 pr. wod., decyzję ustalającą, zainteresowanym właścicielom gruntów, szczegółowe zakresy i terminy wykonania obowiązku utrzymania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych wydaje organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego. Analogicznie, jak w przypadku pozwolenia wodnoprawnego, również i ta decyzja musi być wydana w całości przez jeden organ, czyli przez dyrektor RZGW.