Do urzędu gminy wpłynął wniosek w sprawie nieszczelnego szamba, z którego wylewają się i spływają do rzeki nieczystości ciekłe. Burmistrz wystosował pismo do powiatowego nadzoru budowlanego z prośbą o dokonanie kontroli dotyczącej stanu technicznego zbiornika bezodpływowego na ścieki socjalne, pochodzące z budynku mieszkalnego.


Jednocześnie burmistrz jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania administracyjnego.

Na jakiej podstawie prawnej powinien zobowiązać właściciela szamba do podjęcia czynności zmierzających do zaprzestania wycieku szamba?

Czy na podstawie art. 5 ust. 7  ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.) - dalej u.u.c.p.g. (decyzja nakazująca wykonanie obowiązku), czy też na podstawie art. 362-363 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś. (decyzja nakazująca przywrócenie środowiska do stanu poprzedniego)?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3b  u.u.c.p.g. , właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi. Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 7  u.u.c.p.g. , w przypadku stwierdzenia niewykonania obowiązków, o których mowa w ust. 1-4, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję nakazującą wykonanie obowiązku.

Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wykona obowiązku wskazanego w art. 5 ust. 1 pkt 3b  u.u.c.p.g. , wówczas na podstawie art. 5 ust. 7  u.u.c.p.g.  właściwy organ (w przedmiotowym stanie faktycznym – burmistrz) może wydać decyzję nakazującą wykonanie takiego obowiązku.

Zgodnie natomiast z art. 362  p.o.ś. , właściwy organ może nałożyć w drodze decyzji obowiązek przywrócenia środowiska do stanu właściwego podmiotowi korzystającemu ze środowiska, który w sposób negatywny na nie oddziaływuje. Przepis ten ma jednak charakter uzupełniający i powinien być stosowany wtedy, gdy inne normy nie przewidują bardziej szczegółowych rozwiązań.

W przedmiotowym stanie faktycznym w pierwszej kolejności powinny mieć zatem zastosowanie przepisy  u.u.c.p.g. , jako przepisy o charakterze szczególnym wobec ogólnej regulacji w tym zakresie zawartej w  p.o.ś. , i w związku z tym na podstawie  u.u.c.p.g.  organ właściwy powinien zobowiązać właściciela szamba do podjęcia czynności zmierzających do zaprzestania wycieku szamba.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391)
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2008 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)