Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .


Osoba X wystąpiła do urzędu, na podstawie ustaw z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej o udostępnienie informacji publicznej poprzez przekazanie: - wszystkich decyzji lub dokumentów urzędowych o nadaniu uprawnień budowlanym Panu Y, a zwłaszcza dokumentu (decyzji) o stwierdzeniu przygotowania zawodowego.

Czy informacja ta jest informacją publiczną?

Jak powinien postąpić organ w takiej sytuacji?

Odpowiedź

Nie jest to informacja publiczna.

Uzasadnienie

Decyzja o nadaniu uprawnień budowlanych kończy postępowanie w sprawie, prowadzonej obecnie przez właściwą izbę samorządu zawodowego, a do 2002 roku – przez właściwego wojewodę, na podstawie art. 14 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - dalej pr. bud. W postępowaniu tym bierze udział tylko jedna strona i tylko ona (osoba ubiegająca się o uprawnienia) ma wgląd w dokumenty, jak i dysponuje wydaną na jej rzecz decyzją. Zgodnie z przepisem art. 88a pr. bud. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego prowadzi rejestry zarówno osób posiadających uprawnienia budowlane, jak i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej, danymi jednakże z tych rejestrów dysponuje sam i on udziela informacji, stosownie do potrzeb.

Informacja o posiadanych przez daną osobę uprawnieniach budowlanych nie jest informacją publiczną, ponieważ nie spełnia kryterium z art. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej - dalej u.d.i.p., który stanowi, że każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy. Tymczasem decyzja o nadaniu uprawnień budowlanych rozstrzyga w sprawie indywidualnej i zawiera dane osobowe, które polegają ochronie ustawowej. Wspomniany GINB udostępnia np. dane o uprawnieniach osób, ale tylko tych, które na takie udostępnienie wyraziły zgodę. Poza tym informacja na temat wiedzy o nadanych konkretnej osobie uprawnieniach budowlanych może być udzielona w ramach prowadzonych postępowań – czy to w organach administracji publicznej, czy też organach ścigania lub sądach i podlega ochronie.

Właściwe izby samorządu zawodowego umożliwiają natomiast sprawdzenie na ich stronach internetowych, czy dana osoba może w danym czasie pełnić samodzielne funkcje techniczne (czy opłaciła składki na samorząd i ubezpieczenie OC) .

Organ, do którego wniesiono podanie jak w pytaniu, powinien poinformować, że nie mamy do czynienia z informacją publiczną (u.d.i.p.) i albo – poinformować, że stosownych wypisów może udzielić (odpłatnie) osobie upoważnionej pełnomocnictwem osoby, której uprawnień pytanie dotyczy (konkretnej decyzji z datą, numerem, organem, który ją wydał), albo odesłać na stronę internetową izby samorządu zawodowego.

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .