W pyle zalegającym na ulicach znajduje się pokaźna ilość szkodliwych substancji. Dzięki regularnemu zmywaniu ulic zmniejsza się ich stężenie w powietrzu.

Główne ciągi komunikacyjne standardowo są oczyszczane kilka razy w ciągu dnia. Oczyszczaniem mechanicznym (zmywaniem i zamiataniem) według harmonogramu objęte jest łącznie 2300 km ulic w mieście, jednak gdy stężenie pyłu PM10 jest wyższe, na ulice Krakowa kierowane są większe siły, nawet kilkanaście dodatkowych polewaczek i zamiatarek, żeby skuteczniej ograniczać wtórne wzbudzanie pyłów i zanieczyszczeń ulicznych. Dotyczy to zwłaszcza obszarów miasta o szczególnie dużym natężeniu ruchu samochodowego i pieszego: Starego Miasta, ulic do II obwodnicy Krakowa oraz Nowej Huty.

Ważne jest też wykorzystanie najnowszej generacji sprzętu. Ekologiczne zamiatarki gwarantują realne zmniejszenie stężenia pyłów PM10 – są wyposażone w specjalne filtry i system usuwający zanieczyszczania z zamiatanych i zmywanych ulic. Tylko w tym roku firma kupiła 6 dodatkowych zamiatarek wyposażonych w takie filtry i wszystkie te auta każdego dnia sprzątają ulice miasta – wyjątkiem są jedynie dni, w których intensywnie pada deszcz lub temperatura zbliża się lub spada poniżej 0° C.

(www.krakow.pl)