Pytanie:
Pytanie dotyczy opłaty skarbowej za decyzję umarzającą opłatę za usunięcie drzew. W rozpatrywanym przypadku czynność ta podejmowana jest z urzędu (tak jak kontrola udatności nasadzeń po trzech latach prowadzona była z urzędu), gdyż żadne przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1651) - dalej u.o.p., ani obowiązujące, ani te sprzed nowelizacji, która weszła w życie 28 sierpnia 2015 r., nie dawały organowi wydającemu decyzję możliwości nałożenia na wnioskodawcę obowiązku złożenia wniosku o umorzenie naliczonej opłaty. Wnioskodawca jest zobowiązany do poinformowania o wykonaniu nasadzeń.

Na jakiej podstawie prawnej można po trzech latach żądać od niego złożenia wniosku o umorzenie opłat? Nawet gdyby była taka możliwość, a wnioskodawca tego by nie uczynił, to organ i tak powinien podjąć czynności w celu ustalenia, czy nasadzenia po trzech latach przyjęły się, a w związku z poczynionymi ustaleniami umorzyć naliczoną opłatę lub ją pobrać, jeżeli stwierdzono, że nowe nasadzenia nie zachowały żywotności z przyczyn zależnych od posiadacza nieruchomości. Czy w takim przypadku, gdy organ działa z urzędu, należy pobrać opłatę skarbową od decyzji umarzającej opłatę za usunięcie drzew, czy zwolnić od jej pobrania? Na podstawie jakich przepisów?

Odpowiedź:
Umorzenie opłaty – w związku z przyjęciem się nasadzeń zastępczych, względnie z powodu nieprzyjęcia się ich z przyczyn niezależnych od właściciela – następuje z urzędu.
Jeśli chodzi o czynności urzędowe (a ewentualnie do takich czynności można by zaliczyć umorzenie opłaty), to opłacie skarbowej podlegają czynności dokonywane na wniosek. Tutaj nie mamy do czynienia z czynnością podejmowaną na wniosek, tylko faktycznie organ działa tutaj z urzędu.

Skoro tak – to nie jest to przedmiotem opłaty skarbowej. Nie należy jej więc pobierać.

Uzasadnienie:
W myśl art. 88 u.o.p. posiadacz nieruchomości ponosi opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu. Opłaty naliczane są w zezwoleniu na usunięcie drzewa lub krzewu i pobierane przez organ właściwy do wydania tego zezwolenia.

W przypadku naliczenia opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu oraz uzależnienia wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu od przesadzenia tego drzewa lub krzewu albo wykonania nasadzeń zastępczych, organ właściwy do wydania zezwolenia odracza termin uiszczenia opłaty za jego usunięcie na okres 3 lat od dnia upływu terminu wskazanego w zezwoleniu na jego przesadzenie lub wykonanie nasadzeń zastępczych.

Jeżeli przesadzone albo posadzone drzewa lub krzewy zachowały żywotność po upływie okresu, o którym mowa wyżej, lub nie zachowały żywotności z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości, należność z tytułu ustalonej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów podlega umorzeniu.

Jeżeli przesadzone albo posadzone drzewa lub krzewy, albo część z nich, nie zachowały żywotności po upływie okresu, o którym mowa wyżej, z przyczyn zależnych od posiadacza nieruchomości, naliczona opłata jest przeliczana w sposób proporcjonalny do liczby drzew lub powierzchni krzewów, które nie zachowały żywotności.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów


Z powyższych regulacji wynika zatem, że umorzenie opłaty – w związku z przyjęciem się nasadzeń zastępczych, względnie z powodu nieprzyjęcia się ich z przyczyn niezależnych od właściciela – następuje z urzędu.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 783) - dalej u.o.s., opłacie skarbowej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej:

a) dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,
b) wydanie zaświadczenia na wniosek,
c) wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji).

Jeśli chodzi zatem o czynności urzędowe (a ewentualnie do takich czynności można by zaliczyć umorzenie opłaty), to opłacie skarbowej podlegają czynności dokonywane na wniosek. Tutaj nie mamy do czynienia z czynnością podejmowaną na wniosek, tylko faktycznie organ działa tutaj z urzędu. Skoro tak – to nie jest to przedmiotem opłaty skarbowej.