Pytanie:
W wyniku kontroli organu ochrony środowiska ujawniono, że wyrobisko po wydobywaniu żwiru zostało wypełnione w ramach rekultywacji w kierunku rolnym odpadami niezgodnie z warunkami zezwoleń na przetwarzanie odpadów w procesach R5 (wypełnianie) i R10 (budowa warstwy wierzchniej).

W jaki sposób można nakazać uprzątnięcia terenu przedsiębiorcy, który dokonał nielegalnego odzysku? Czy jest możliwe nakazanie usunięcia odpadów już poddanych odzyskowi? Ilość odpadów poddanych odzyskowi jest bardzo duża, nie można jednak ustalić dokładnie ich ilości, bo ewidencję prowadzono nierzetelnie.

Ponadto nie ma pewności, jakie odpady zostały umieszczone w wyrobisku, gdyż niektóre z nich przyjmowano pod niewłaściwymi kodami.

Odpowiedź:
Organ, który stwierdził, że rekultywacja jest prowadzona niezgodnie z warunkami określonymi w decyzji, powinien wezwać podmiot do zaniechania naruszeń (art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o.).

Więcje informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów


Oczywiste jest, że w przypadku gdy odpady są już przetworzone (umieszczone w wyrobisku), takie wezwanie pozostanie bezskuteczne. Kolejnym krokiem będzie zatem cofnięcie zezwolenia na przetwarzanie odpadów oraz nakazanie podmiotowi usunięcia wszystkich odpadów, zarówno tych umieszczonych w wyrobisku zgodnie z decyzją, jak i tych, które zostały umieszczone bez decyzji (art. 47 ust. 2 u.o.).

W sytuacji gdy ewidencja odpadów była prowadzona w sposób nierzetelny, nie ma możliwości ustalenia ilości odpadów, które zostały umieszczone w wyrobisku niezgodnie z warunkami decyzji.
Warto, aby organ zwrócił się do WIOŚ o przeprowadzenie badań w celu ustalenia, czy nie doszło do zanieczyszczenia wód podziemnych.