Odpowiedź:
Gmina ma obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolach od dnia 1 września 2016 r. nie tylko sześciolatkom, ale również dzieciom w wieku 4 i 5 lat, których rodzice zgłosili chęć korzystania z wychowania przedszkolnego.

Uzasadnienie:

Na podstawie art. 14 ust. 4b u.s.o. jeżeli liczba dzieci, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, zamieszkałych na obszarze danej gminy, zgłoszonych podczas rekrutacji m.in. do publicznego przedszkola i publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przewyższy liczbę miejsc w tych placówkach, dyrektor przedszkola, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez gminę - także dyrektor szkoły, informuje o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

W tym przypadku wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom miejsce w innej placówce, która może przyjąć dziecko.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, od dnia 1 września 2016 r. dziecko w wieku 5 lat ma prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego.

Ponadto na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw w roku szkolnym 2016/2017 dziecko uzyskuje prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 4 lata.

W powołanych regulacji wynika, że obowiązkiem gminy jest zapewnienie miejsc w przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego od dnia 1 września 2016 r. nie tylko sześciolatkom zobowiązanym do odbycia obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego (art. 14 ust. 3 u.s.o. w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2016 r.), ale również dzieciom w wieku 4 i 5 lat, których rodzice zgłosili w postępowaniu rekrutacyjnym chęć korzystania z wychowania przedszkolnego, ponieważ te dzieci mają prawnie zagwarantowaną możliwość skorzystania z wychowania przedszkolnego.

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami