Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Na terenie miejscowości X znajdują się rowy melioracyjne, które nie figurują w ewidencji urządzeń melioracyjnych prowadzonej przez marszałka. Rowy te od lat nie są konserwowane. Starosta na podstawie art. 77 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. chciałby zobowiązać wszystkich właścicieli gruntów odnoszących korzyści do wykonania konserwacji. Jednak ze względu na fakt, iż rowy nie figurują w ewidencji marszałka, w związku z czym brak jest danych o wielkości obszarów konkurencyjnych dla poszczególnych rowów, niemożliwe jest ustalenie zainteresowanych (odnoszących korzyści) właścicieli gruntów.

Czy w takim przypadku można zobowiązać do konserwacji tylko właścicieli gruntów przyległych do rowów melioracyjnych?


Odpowiedź:

Starosta nie może zobowiązać do konserwacji tylko właścicieli gruntów przyległych do rowów, albowiem obowiązek utrzymania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych nie ciąży na właścicielu urządzenia, ale na właścicielach gruntów, którzy odnoszą korzyść z funkcjonowania danego urządzenia.


Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 77 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145), utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów. Jeżeli obowiązek nie jest wykonywany, organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntu, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania.

Starosta, wydając decyzję adresowaną wyłącznie do właścicieli gruntów przyległych do rowów, uznałby, że tylko oni odnoszą korzyści. Ponadto, trudno byłoby racjonalnie uzasadnić taką decyzję, a w przypadku odwołań organ drugiej instancji uznałby zapewne racje stron zobowiązanych.

Przed wydaniem decyzji najlepiej byłoby, aby starosta ustalił obszary konkurencyjne. Może to wykonać siłami własnej kadry urzędniczej lub zlecić to zadanie biegłemu.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.