Na stronach rządowych ukazał się ze środową datą projekt rozporządzenia Rady Ministrów, mocą którego miałoby być uchylone rozporządzenie RM z lipca, o utworzeniu od 1 stycznia 2016 roku dwóch nowych gmin: Szczawa (Małopolskie) i Grabówka (Podlaskie).

Gmina Szczawa miała być wydzielona z obszaru gminy Kamienica, Grabówka - z obszaru gminy Supraśl.

Autorzy projektu rozporządzenia powołują się na wyniki gminnych referendów, które zostały przeprowadzone w gminach w ramach konsultacji społecznych poprzedzających decyzję poprzedniego rządu i negatywne opinie dotyczące planowanych podziałów.

W przypadku gminy Grabówka (Podlaskie) frekwencja w lokalnym referendum wyniosła 62 proc. (było formalnie ważne), a przeciwko podziałowi opowiedziało się 55 proc. głosujących. Jednak w miejscowościach, które miałyby wejść w skład nowej gminy, zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za podziałem.

Rada gminy Supraśl negatywnie zaopiniowała utworzenie nowej gminy. W lipcu rząd podjął jednak decyzję o podziale.

Utworzenie nowego podmiotu jest już zaawansowane, pełnomocnik do utworzenia gminy Grabówka został powołany we wrześniu. Jego zadanie, to organizacja struktur nowego samorządu i przygotowanie pierwszych wyborów.

O powołanie gminy Grabówka dopominała się grupa mieszkańców tych terenów. Argumentowali, że miejscowości, które weszłyby w jej skład, są niedoinwestowane, a potrzeby mieszkańców tej części gminy - pomijane przez władze Supraśla.

W piątek przedstawiciele grupy inicjatywnej do powołania gminy Grabówka skierowali m.in. do ministra spraw wewnętrznych i administracji pismo, w którym sprzeciwiają się planom rządu. Uważają, że błędna jest interpretacja wyników referendum z maja tego roku i wskazują, iż na terenie przyszłej gminy, za jej utworzeniem zagłosowało 78 proc. uczestników referendum.

"Przeciwstawne wyniki referendum w obu częściach gminy są wyraźnym potwierdzeniem braku więzi społecznych, które powinny stanowić podstawę funkcjonowania gminy" - napisali w piśmie do MSWiA, udostępnionym w piątek PAP. Proszą o zapoznanie się z ich argumentami i utrzymanie w mocy rozporządzenia z lipca o utworzeniu gminy Grabówka.

W piątek interpelację w sprawie projektu rozporządzenia uchylającego utworzenie gminy Grabówka skierował do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Napisał w niej m.in., że decyzja o utworzeniu nowych gmin była przemyślana i wynikała z wieloletnich starań mieszkańców. Na konferencji prasowej w Białymstoku mówił, że decyzja rządu "nosi znamiona politycznego rewanżu". Apelował do szefa MSWiA, by "wycofał ten niedobry projekt, który uderza w aspiracje, oczekiwania i wolę mieszkańców gminy Grabówka".

Zwolennicy utworzenia gminy zapowiadają protesty. Na razie mają to być dwugodzinne akcje na drodze krajowej nr 65, prowadzącej do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach (trasa ta przebiega przez Grabówkę). Pierwsza odbyła się w piątek, wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób, które chodziły po przejściach dla pieszych.(PAP)