Spółka z o.o. podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim na refundację części wydatków w ramach zadania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zrefundowana część wydatków dotyczy zarówno inwestycji, jak i remontów.

Czy należy ująć te zdarzenia w deklaracji CIT-8 jako dotacja, jeśli tak to w jaki sposób?

Odpowiedź

Otrzymana przez Państwa refundacja stanowi przychód zwolniony od podatku. Przychód ten należy uwzględnić w poz. 27 zeznania CIT-8 (a w konsekwencji również w poz. 30 oraz 35-39), a następnie w poz. 40 zeznania CIT-8 (oraz w poz. 12 informacji CIT-8/O).

Uzasadnienie

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 53 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. , zwolnione są od podatku środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. W konsekwencji otrzymana przez Państwa refundacja stanowi przychód zwolniony od podatku. Przychód ten należy uwzględnić w poz. 27 zeznania CIT-8 (a w konsekwencji również w poz. 30 oraz 35-39), a następnie w poz. 40 zeznania CIT-8 (oraz w poz. 12 informacji CIT-8/O).

Należy przy tym dodać, że konsekwencją otrzymania przedmiotowej refundacji jest konieczność skorygowania zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które zostały zrefundowane (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2010 r. - IPPB5/423-49/10-9/AS). Jak bowiem wynika z art. 16 ust. 1 pkt 58 u.p.d.o.p. stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa, między innymi, w art. 17 ust. 1 pkt 53 u.p.d.o.p.
Skorygowane będą musiały również zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, która odpowiada zrefundowanym wydatkom na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zaś dalsze odpisy amortyzacyjne będą musiały być dokonywane od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, która odpowiada zrefundowanym wydatkom na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 48 u.p.d.o.p. , nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.)